Євген Карась: «Революційний актив не готовий бути владою»

0
623

Люстрація — що це було?

Через два роки після Майдану ми бачимо дивний результат. У керівництві правоохоронних органів залишилися ті громадяни, які цей самий Майдан всіляко придушували. А до цього протягом багатьох років старанно заробляли свої корупційні мільйони, фальсифікуючи кримінальні справи, або, навпаки, закриваючи їх, беручи участь у тортурах, вбивствах та іншому. Ці люди збереглися скрізь — у міліції, в СБУ, в прокуратурі. Багато хто з них «пройшли через АТО» і цим ніби як «спокутували свою провину». Хоча, насправді, вони так само продовжують фальсифікувати й кришувати, а скоро почнуть і вбивати. І буде нова Врадіївка і так далі.

Євген Карась, активіст об`єднання націоналістів «С14»:

— Чому відбулося подібне?

— Революційний актив не готовий бути владою. Партії — гнилі. Та навіть і в них ніхто не мав нормального плану дій. А в ширшому колі у активістів стан ще гірший. До речі, зараз щодо цього теж не дуже піклуються. Мало хто учиться. Переважно мріють про розстріли. Ми от зробили «Освітню асамблею», але саме активістів мало ходить. Тобто не виявилося навіть тих, хто міг би перекрити базові потреби. Аби потім оголосити конкурси і фільтрувати розум з народу.

— Що неправильно зробило післямайданне суспільство?

— Розслабилося. Я хлопцям казав ще у грудні 2013-го, що звалити Яника лише початок справи. Далі буде важче. Але я тоді навіть не думав за війну. Вона на порядок ускладнила стан справ. Людям важко довгий час напружуватися і займатися суспільними справами. А вже треба вводити собі це за звичку. Інакше не вийде. Політика — це ти. А політики і менти роблять все, аби тебе злякати і зігнати з цього шляху. Треба просто продовжувати йти.

— Чи припустимий варіант «спокутування гріхів» через участь в АТО?

— Я вважаю, що так. Але це мали бути спеціальні люстраційні штурмові батальйони. Та краще облишимо цю тему. Це все сміх і фантастика. Такого не буде. Зараз АТО для багатьох лише фабрика штампування ксів. Всі ті мусорські й тилові генерали, всі прокурори, безумовно, уже обмедальовані «вєтєрани».

— Який варіант люстрації запропонували б Ви?

— Ми ще під час революції зробили люстраційний комітет «Ніколи знову». Пам`ятаєте, тоді ДемАльянс і багато тусовок почали робити списки на люстрацію? Та я тоді сказав – «ніхто, крім нас, це не доведе до кінця». Так і було. Вже після перемоги ніхто не намагався продовжувати набивати базу даних покидьків. Ми продовжували, намагались розширяти список, взаємодіяли з програмістами, аби оцифрувати процес, підвищити якість фільтрації та обґрунтування. Долучилися до одного програміста і навіть виграли якийсь конкурс від РНБО. Але потім війна обірвала плани.

Для початку люстрації потрібна воля влади. Закон вже є. А далі справа за поміччю суспільства. Ми поки не відновлювали «Ніколи знову», бо розуміємо марність таких спроб у нинішніх реаліях. Хоча, справу продовжуємо — внесли величезний вклад у відставку Паскала. Привертаємо увагу до дрібніших постатей, намагаємося взаємодіяти з журналістами та Мін`юстом.

Сумно, що зараз законні методи сильно утратили свою вагу. Багато хто після революції вважав, що «Ніколи знову» — це фанатичні карателі. А зараз ці люди так розчарувалися у владі, що самі просять заледве не розстріли. Схоже, все йде до того, що очистка суспільства неодмінно буде. Але чим більше її відтягуватимуть — тим більше потім буде неправових методів.

Записала Алена Ладнюк, ГЕНПЛАН

2015-12-03 11:19 812