Як до України потрапляє контрабанда

0
1490

55738715-8BBF-446B-B8B8-411C98731BE0_w1023_r1_s

Чого тільки не придумують контрабандисти, аби товар нелегально перетнув кордон! Цигарки у дверях автомобіля? Золото в стінках валіз? Це вже класика, пише газета «Експрес». Сучасні контрабандисти начиняють наркотиками фрукти, ставлять пасіки на конопляних полях і навіть виготовляють посуд із героїну!

Через контрабандні схеми до бюджету України щороку не надходить від 25 до 70 мільярдів гривень. Про це йдеться в новому дослідженні Інституту соціально-економічної трансформації.

Якими цікавими способами нелегально перевозять через кордон товари в Україні й світі? Про це розпитуємо Ларису Красильникову, екскурсовода єдиного в нашій країні Музею контрабанди.

— Що сьогодні найчастіше перевозять нелегально?

— 80 відсотків обсягу світової контрабанди — це зброя, золото і наркотики. Окрім того, сигарети, алкоголь, твори мистецтва, валюта. Обсяги зброї у нас досить великі. Навіть у мирний час на митних постах України в рік затримували приблизно тисячу одиниць вогнепальної зброї та 100-150 тисяч одиниць боєприпасів. Що вже казати нині?!

— А де ховають заборонені товари?

— Лідери в розміщенні контрабанди — автомобілі. У бензобаках чи дверцятах можна, звичайно, сховати все, що завгодно: від тих же сигарет і валюти до зброї. Скажімо, на кордоні з Молдовою затримали «Lexus», у задніх дверцятах якого виявили 1 820 000 доларів! Та це, зрештою, не надто оригінально. На відміну від іншого випадку, який стався в аеропорту «Бориспіль». Тут затримали пасажира, який у ручці «Parker» намагався вивезти п’ять діамантів, загальною вартістю майже мільйон «зелених»! Ще одну велику партію цінних камінців виявили у… підборах жіночих туфель. До речі, в останньому випадку це вдалося лише за допомогою даних агентурної розвідки.

— Мабуть, не менше контрабандисти переправляють і золото?

— Його, за даними СБУ, в нашу країну щорічно незаконним шляхом потрапляє від 14 до 20 тонн. Так, лише на одному теплоході з Туреччини прибуло 145 кілограмів золотих і 900 кілограмів срібних виробів. А заховані вони були в палубних дошках трюму!

Інший цікавий випадок: у посилці з Колумбії в Україну виявили великий настінний годинник. Здавалось би, нічого особливого, але… Зовнішній обідок хронометра був оздоблений шкірою, яка всередині виявилась повністю набита не тільки золотом, а й кокаїном! Цей контрабандний дзигар навіть отримав власну назву — «Колумбійський сувенір».

— У старих фільмах часто показують, що наркотики транспортують у пральному порошку. Цей банальний спосіб ще використовують?

— Це справді хрестоматійний приклад. Здається, всі вже знають про такий спосіб, але контрабандисти досі ним вміло користуються, наївно вважаючи, що порошок у порошку ніхто не знайде. З такою ж ціллю використовують крохмаль, цукор, сіль, сухе молоко й навіть дитяче харчування.

До речі, про дітей. В одному з аеропортів спеціалісти виявили плюшевого ведмедика, щільно заповненого наркотиками. Молода сім’я з трирічною дівчинкою зробила цинічний розрахунок на те, що в дитини не забиратимуть улюблену іграшку. Їхні сподівання справдилися: вони успішно пройшли і митний, і прикордонний контроль. А затримали їх лише в зоні вильоту завдяки патрулеві з собаками.

— Нічого собі!

— Це ще «квіточки». Скажімо, кожна друга партія фруктів із Латинської Америки пов’язана з контрабандою кокаїну. Бувало, коли через помилки в транспортуванні в супермаркети надходили фрукти, повністю начинені наркотиками. Після купівлі бананів чи інших екзотичних плодів, люди виявляли в них сюрпризи…

Додам, що світовий обсяг контрабанди наркотиків вимірюється більше, ніж трильйоном доларів на рік.

— Не сумніваюсь, що тамтешнім контрабандистам фантазії не позичати…

— Так. Наприклад, берегова охорона США, патрулюючи якось Карибське море, затримала парусну яхту. Увагу привернуло те, що при сильному вітрі й повних парусах вона пливла підозріло повільно. Виявилося, що яхта буксувала підводний човен з п’ятьма тоннами кокаїну на борту. Їх оцінили на 750 мільйонів «зелених».

— А кому ви дали б пальму першості за найнезвичайніші способи контрабанди?

— Китайцям. Так, одного разу їхні «специ» змішали кокаїн із желатином та виготовили плівку, яку майже неможливо було відрізнити від поліетиленової. Таку контрабанду змогли виявити лише собаки.

Ще один геніальний витвір громадян Китаю — героїновий посуд. Для цього наркотик змішали з фаянсом, використали глазурне покриття і виготовили посуд. Під час цього процесу поверхневі фракції випалюються, а внутрішнім парам не дає вийти застигла глазур. При потраплянні до замовника посуд перетворюють на дрібнодисперсний пил і поміщають у чашу з холодною водою. Фаянс опускається вниз, а героїн спливає на поверхню. Таку контрабанду фактично не можна виявити. Партію ж затримали лише через те, що декілька посудинок розбилося і наркотик «занюхали» собаки.

І на десерт — випадок із конопляним медом. Під час цвітіння цієї рослини пасіку виставляють у поле. Бджоли, збираючи нектар, приносять і пилок. Його активні речовини у поєднанні з глюкозою дуже швидко засвоюються організмом людини та викликають сильне наркотичне сп’яніння. Такий мед виявити теж нереально…

Одне слово, фантазія контрабандистів іноді справді вражає.

Ірина Батюк, «Svitua»

Ваш комментарий

Please enter your name here
Please enter your comment!