Як до України потрапляє контрабанда

0
1541

55738715-8BBF-446B-B8B8-411C98731BE0_w1023_r1_s

Чого тільки не придумують контрабандисти, аби товар нелегально перетнув кордон! Цигарки у дверях автомобіля? Золото в стінках валіз? Це вже класика, пише газета «Експрес». Сучасні контрабандисти начиняють наркотиками фрукти, ставлять пасіки на конопляних полях і навіть виготовляють посуд із героїну!

Через контрабандні схеми до бюджету України щороку не надходить від 25 до 70 мільярдів гривень. Про це йдеться в новому дослідженні Інституту соціально-економічної трансформації.

Якими цікавими способами нелегально перевозять через кордон товари в Україні й світі? Про це розпитуємо Ларису Красильникову, екскурсовода єдиного в нашій країні Музею контрабанди.

— Що сьогодні найчастіше перевозять нелегально?

— 80 відсотків обсягу світової контрабанди — це зброя, золото і наркотики. Окрім того, сигарети, алкоголь, твори мистецтва, валюта. Обсяги зброї у нас досить великі. Навіть у мирний час на митних постах України в рік затримували приблизно тисячу одиниць вогнепальної зброї та 100-150 тисяч одиниць боєприпасів. Що вже казати нині?!

— А де ховають заборонені товари?

— Лідери в розміщенні контрабанди — автомобілі. У бензобаках чи дверцятах можна, звичайно, сховати все, що завгодно: від тих же сигарет і валюти до зброї. Скажімо, на кордоні з Молдовою затримали «Lexus», у задніх дверцятах якого виявили 1 820 000 доларів! Та це, зрештою, не надто оригінально. На відміну від іншого випадку, який стався в аеропорту «Бориспіль». Тут затримали пасажира, який у ручці «Parker» намагався вивезти п’ять діамантів, загальною вартістю майже мільйон «зелених»! Ще одну велику партію цінних камінців виявили у… підборах жіночих туфель. До речі, в останньому випадку це вдалося лише за допомогою даних агентурної розвідки.

— Мабуть, не менше контрабандисти переправляють і золото?

— Його, за даними СБУ, в нашу країну щорічно незаконним шляхом потрапляє від 14 до 20 тонн. Так, лише на одному теплоході з Туреччини прибуло 145 кілограмів золотих і 900 кілограмів срібних виробів. А заховані вони були в палубних дошках трюму!

Інший цікавий випадок: у посилці з Колумбії в Україну виявили великий настінний годинник. Здавалось би, нічого особливого, але… Зовнішній обідок хронометра був оздоблений шкірою, яка всередині виявилась повністю набита не тільки золотом, а й кокаїном! Цей контрабандний дзигар навіть отримав власну назву — «Колумбійський сувенір».

— У старих фільмах часто показують, що наркотики транспортують у пральному порошку. Цей банальний спосіб ще використовують?

— Це справді хрестоматійний приклад. Здається, всі вже знають про такий спосіб, але контрабандисти досі ним вміло користуються, наївно вважаючи, що порошок у порошку ніхто не знайде. З такою ж ціллю використовують крохмаль, цукор, сіль, сухе молоко й навіть дитяче харчування.

До речі, про дітей. В одному з аеропортів спеціалісти виявили плюшевого ведмедика, щільно заповненого наркотиками. Молода сім’я з трирічною дівчинкою зробила цинічний розрахунок на те, що в дитини не забиратимуть улюблену іграшку. Їхні сподівання справдилися: вони успішно пройшли і митний, і прикордонний контроль. А затримали їх лише в зоні вильоту завдяки патрулеві з собаками.

— Нічого собі!

— Це ще «квіточки». Скажімо, кожна друга партія фруктів із Латинської Америки пов’язана з контрабандою кокаїну. Бувало, коли через помилки в транспортуванні в супермаркети надходили фрукти, повністю начинені наркотиками. Після купівлі бананів чи інших екзотичних плодів, люди виявляли в них сюрпризи…

Додам, що світовий обсяг контрабанди наркотиків вимірюється більше, ніж трильйоном доларів на рік.

— Не сумніваюсь, що тамтешнім контрабандистам фантазії не позичати…

— Так. Наприклад, берегова охорона США, патрулюючи якось Карибське море, затримала парусну яхту. Увагу привернуло те, що при сильному вітрі й повних парусах вона пливла підозріло повільно. Виявилося, що яхта буксувала підводний човен з п’ятьма тоннами кокаїну на борту. Їх оцінили на 750 мільйонів «зелених».

— А кому ви дали б пальму першості за найнезвичайніші способи контрабанди?

— Китайцям. Так, одного разу їхні «специ» змішали кокаїн із желатином та виготовили плівку, яку майже неможливо було відрізнити від поліетиленової. Таку контрабанду змогли виявити лише собаки.

Ще один геніальний витвір громадян Китаю — героїновий посуд. Для цього наркотик змішали з фаянсом, використали глазурне покриття і виготовили посуд. Під час цього процесу поверхневі фракції випалюються, а внутрішнім парам не дає вийти застигла глазур. При потраплянні до замовника посуд перетворюють на дрібнодисперсний пил і поміщають у чашу з холодною водою. Фаянс опускається вниз, а героїн спливає на поверхню. Таку контрабанду фактично не можна виявити. Партію ж затримали лише через те, що декілька посудинок розбилося і наркотик «занюхали» собаки.

І на десерт — випадок із конопляним медом. Під час цвітіння цієї рослини пасіку виставляють у поле. Бджоли, збираючи нектар, приносять і пилок. Його активні речовини у поєднанні з глюкозою дуже швидко засвоюються організмом людини та викликають сильне наркотичне сп’яніння. Такий мед виявити теж нереально…

Одне слово, фантазія контрабандистів іноді справді вражає.

Ірина Батюк, «Svitua»