Хто він — «чистильник» у ГПУ?

0
607

ОПИТУВАННЯ

Генеральний прокурор Юрій Луценко призначить у відомстві людину, яка очолить внутрішню безпеку і буде очищувати прокуратуру від тих персон, чий спосіб життя та витрати не відповідають реальним доходам прокурорів. Цю людину вже назвали «чистильником», він нібито не з системи прокуратури.

Отже, на вашу думку, кого ж призначить Юрій Луценко «чистильником» у ГПУ?

Василь Вовк, колишній начальник Головного слідчого управління Служби безпеки України:

«Будь-яких чисток не буде, незалежно від того, кого Луценко призначить на посаду начальника управління внутрішньої безпеки. Це усе публічні ходи, які мають тільки одну мету — показати громадськості ніби-то реформи у прокуратурі. Луценко зайшов у кабінет Генерального прокурора України з «шахматкою», у якій пустих кліток практично не було. Аж до прибиральниць на «керівних» поверхах.

Зараз дещо змінюють у тій «шахматці», але ні до чого кардинального це не призведе. Зрозуміло, що будуть якісь «показові» справи — типу заступника начальника відділу Державної служби експертного контролю, які представлятимуться як боротьба з корупцією у вищих ешелонах влади.

Луценко за кілька днів на посаді зробив купу непрофесійних кроків — але це теж неважливо. Усі високопосадовці, які залишились в Україні, мають особистий «імунітет» від влади, а ті, що за кордоном — витрачають вкрадені мільйони на те, щоб мати такий імунітет. Декому з них — це вже вдалося: Іванющенко, наприклад».

Олена Яхно, журналіст, помічник-консультант народного депутата в ВР України:

«Я думаю, нет смысла гадать на кофейной гуще. Осталось ждать недолго – все узнаем в четверг. Но сама идея очень правильная. Несоответствие зарплаты и уровня жизни сотрудников прокуратуры – одна из причин, почему ведомство имеет нулевой уровень доверия в обществе. Думаю, людям эта идея понравится. И Юрий Витальевич соберет множество лайков)) Главное, чтобы сама личность «чистльщика» вызывала доверие».

Андрій Вігірінський, юрист, аналітик:

«Насправді, все те, чим, зі слів Юрія Віталійовича, повинен займатися керівник спецпідрозділу, є нічим іншим, ніж підміною контролюючих органів. Як всім відомо, нещодавно було сформовано спеціалізований орган, Нацагентство з питань протидії корупції, яке і повинно співставляти фактичний рівень життя чиновників, дежслужбовців та правоохоронців із задекларованими та офіційними доходами та статками. Для цього ж і приймався закон щодо електронного декларування і т. д. Тому керівнику спецпідрозділу в прокуратурі просто немає сенсу робити те ж саме. Однаково цю ж роботу виконуватиме Нацагентство. Втім, можна зрозуміти й Луценка, йому поки нічим похвалитись безпосередньо в питаннях слідства чи процесуального керівництва, а та кампанія, яка супроводжувала його призначення, вимагає тепер якомога ширшого інформаційного супроводу. Нічого нового чи іншого, ніж придумували попередники, він не вигадає і не створить, тому боротьба з корупцією та гучні звільнення, на його думку, задовольнять суспільний голод та попит на реформи.

Щодо конкретної особи, прізвища озвучувати — це гадати на кофейній гущі. Однозначно ця людина повинна бути не з системи, а краще такою, яка навіть здійснюючи юридичну приватну практику, не стикалась із представниками прокуратури, тобто мова має йти про юриста, який однозначно не працював у сфері кримінального судочинства, господарського чи адміністративного в частині, пов’язаній з правозахисною діяльністю органів прокуратури. Оптимальний варіант – юрист-міжнародник, який добре володіє знаннями та практичними навичками у цій сфері, має привиті європейські цінності та принципи нормотворчості та правозастосування.

Чому йдеться про юриста? Як би не було об’єктом його безпосередньої діяльності, будуть люди, які все життя боролись зі злочинністю, як наслідок, якщо при доказуванні будуть допущені прорахунки, помилки та порушено процесуальний порядок, то в подальшому вони використають це, як підставу для судового рішення про поновлення. Інші критерії — це, звісно, індивідуально довірчі відносини між керівником ГПУ та керівником підрозділу, або ж виключно чиста та бездоганна репутація особи, яку будуть призначати, яка не викликатиме сумніву, але водночас із цією людиною буде складно знаходити консенсус у позиціях щодо конкретних кандидатур, і тут таке питання як «замовили слівце», не спрацює. Об`єктивно, для системи потрібен іноземець, юрист-міжнародник, однак Луценку, як людині президента, з усіма наслідками цього, потрібна компромісна особа, яка буде з незаплямованою репутацією і, водночас, послухає тоді, коли потрібно буде».

Ігор Луценко, народний депутат України:

«Людину, котра воювала в ДАП».

Володимир Бойко, журналіст:

«Розповіді Юрія Віталійовича про якогось «чистильника», якому він доручить очолювати Управління внутрішньої безпеки Генпрокуратури, свідчать про те, що на додаток до фейсбук-міністра внутрішніх справ в Україні з’явився ще й фейсбук-генпрокурор. Подібні заяви Луценка розраховані виключно на невибагливих читачів соцмереж, які не уявлять ані структури, ані особливостей діяльності правоохоронних органів.

Кого саме Луценко призначить начальником того чи іншого управління ГПУ, зокрема, Управління внутрішньої безпеки, не матиме жодного значення. Юрій Віталійович має чималий кадровий резерв – це колишні міліціонери, які будуть займатись тим самим, чим вони займались, коли Луценко очолював МВС України – тобто продавати справи та добирати платоспроможних кандидатів на ту чи іншу керівну посаду. Звісно, було б дуже символічним, якби б на чолі УВБ Луценко поставив Олександра Новикова – легендарного екс-начальника Служби внутрішньої безпеки МВС України. Але пан Олександр зараз, кажуть, у Лондоні. Тож, напевно, керівні посади в ГПУ посядуть менш відомі, але не менш заможні пани. Зокрема, наскільки я знаю, УВБ запропоновано очолити Петру Шкутяку, сину колишнього народного депутата Зиновія Шкутяка.

Що ж стосується проанонсованих перевірок на предмет відповідності офіційних доходів прокурорів їх способу життя, то якби така перевірка була проведена, першим би був звільнений з посади без права працювати на державній службі мультимільйонер Юрій Луценко. Достатньо пригадати квартиру Юрія Віталійовича на вулиці Старонаводницькій у Києві площею 700 кв. м. у елітному «Царському селі», садибу під Києвом площею півгектара, ексклюзивні годинники фірми «Брегет», щоби зникли будь-які сумніви, кого ж саме треба гнати з прокуратури в першу чергу».

Записала Олена Ладнюк, ГЕНПЛАН

2016-05-25 10:24 4349