Хто йде в мери великих міст, — издание

0
765

До місцевих виборів ще два місяці, а партії вже проводять з’їзди і майже визначилися з кандидатами в мери великих обласних центрів. За законом, офіційно виборча кампанія стартує 5 вересня, а кандидати повинні зареєструватися в ЦВК і зовсім до кінця вересня. Але великим гравцям в основних обласних центрах країни це не заважає сипати обіцянками, поливати брудом конкурентів, бігаючи з ефіру на ефір.

КИЇВ ЗДАЛИ БЕЗ БОЮ.

У столиці особливих інтриг не буде. БПП і НФ підтримають Віталія Кличка. Щоб утриматися в кріслі мера, він пішов на об’єднання з БПП: ліквідує свій УДАР, члени якого увійдуть в ряди президентської «Солідарності». За інформацією джерел «Сегодня» в УДАРі», «Самопоміч» і «Батьківщина» вирішили не висувати сильних кандидатів у конкуренти Кличку. «Хоча спочатку й сама ЮВТ серйозно міркувала боротьбу за мерське крісло, а від «Самопомочі» хотів піти нардеп Єгор Соболєв», — говорить депутат від УДАРу.

Тепер у Юлі вирішили відправити перевіреного Володимира Бондаренка, який на минулих виборах програв. А в «Самопомочі» роблять ставку на ресторатора Сергія Гусовського. Результати останніх соцопитувань показують, що лідирує Віталій Кличко. На другому місці — позафракційний нардеп Борислав Береза з його партією «Рішучі громадяни». «Соціологи кажуть, що мій головний конкурент Кличко. Подивимося. Киянам вирішувати», – сказав нам Береза.

При цьому, що Береза, що Кличко, кажуть, що за крісла і місця вони не тримаються. Але у випадку з Кличком Банкова не приховує, що президент підтримує нинішнього мера. А його головного спаринг-партнера Борислава Березу записують до лав олігарха Ігоря Коломойського. Точніше сказати – записували. Оскільки сам Береза під куполом входить в об’єднання УКРОП.

Але у коментарі «Сегодня» Борислав спростував це: «Я маю відношення тільки до однієї політсили – партії «Рішучі громадяни». Ні до якої іншої партії я відношення не маю, як би кому не хотілося. Ця партія виросла з громадянського руху і сформувалася в політичну структуру».

Як і один з лідерів УКРОПу Геннадій Корбан. На запитання про те, чи підтримає їхня партія Березу, Корбан сказав: «Ми не підтримаємо. Раніше ми пропонували Бориславу очолити УКРОП у Києві. Він відмовився». Сам же УКРОП озвучить прізвище свого кандидата на з’їзді 12 вересня. Попередньо називають самого Корбана. Хоча ще пару місяців тому в інтерв’ю «Сегодня» Корбан говорив, що симпатизує Бориславу і, можливо, вони підтримають його кандидатуру на виборах.

Від Опозиційного блоку, можливо, спробує свої сили голова партії в Києві Олександр Пузанов. Взяти участь у перегонах може і екс-голова КМДА Олександр Попов. За його словами, він отримав кілька пропозицій від різних політичних партій приєднатися до осінніх місцевих виборів у різних регіонах. Сам екс-глава столиці говорить, що відійшов від політики і зараз більше зосереджений на розвитку власного бізнесу. Однак остаточне рішення про участь у виборах прийме у вересні. Зараз він зайнятий підписанням вкрай важливих міжнародних контрактів. Вважає це для себе пріоритетним завданням на сьогодні.

З нових-старих кандидатів ми побачимо і екс-мера столиці Олександра Омельченка. Ходять чутки, що висуватиметься і скандальний міністр екології Ігор Шевченко, який з Ніцци в Київ повертався на приватному літаку нардепа і великого бізнесмена Олександра Онищенка. Сам Шевченко поки не підтверджує цю інформацію. Як і екс-міністр економрозвитку Павло Шеремета, який хоче балотуватися від партії «Сила людей». Його кандидатуру ще доведеться погоджувати з «Демальянсом» та «Громадянською позицією» Анатолія Гриценка — вони домовляються про спільний похід на вибори.

ДНІПРО: ВІЛКУЛ ПРОТИ ФІЛАТОВА.

Серед претендентів на мерське крісло Дніпропетровська проглядаються три основні кандидати: нардеп від ОБ Олександр Вілкул, нардеп, лідер УКРОПу і екс-заступник губернатора Дніпропетровської області Ігоря Коломойського Борис Філатов, а також місцевий підприємець, голова громадської організації «Громадська сила» Загід Краснов. За словами більшості місцевих політологів, фаворит перегонів — Вілкул, будує свою компанію на закликах до якнайшвидшої реалізації в регіоні планів щодо децентралізації і активно виступає проти перейменування міста.
Місяць тому наші джерела на Банковій стверджували, що від БПП в мери Дніпра з високою ймовірністю піде екс-мер міста, нардеп від БПП Іван Куліченко, але зараз у БПП цю інформацію не підтверджують.

«Виміри» електоральних симпатій штабів ОБ і УКРОПу також сходяться у тому, що перше місце по Дніпру дійсно тримає Олександр Вілкул. Але, оскільки вибори мерів великих міст за законом будуть проходити у два тури, експерти передрікають Вілкулу та Філатову жарку сутичку саме у другому турі.

Що стосується Загіда Краснова, то він балотується на мерське крісло вже вдруге. Перша спроба, на виборах 2010 року, закінчилася невдало: незважаючи на масштабну передвиборну кампанію в місцевих ЗМІ та на площах зовнішньої реклами, він зрештою зміг взяти лише четверте місце. Очікується, що цього разу лідер «Громадської сили» поліпшить свої позиції, але вище третього місця все одно підніметься навряд чи. Свою передвиборну кампанію він будує переважно навколо сфер ЖКГ та інших послуг для населення, заявляючи, що «за гроші, які населення за них платить, можна жити краще».

ЛЬВІВ: САДОВИЙ І «ПАРТНЕРИ».

У Львові одним із перших свою участь у мерських перегонах підтвердив нинішній мер Андрій Садовий. У нього ж, судячи за результатами останніх місцевих соцопитувань, і найвищий рейтинг підтримки в місті. З минулої осені наполегливо ходили чутки, що лідер «Самопомочі» напевно відчує успіх на виборах мера столиці, але, за інформацією наших джерел в УДАРі та «Самопомочі», лідери партій уклали домовленість. «УДАР не заважає Садовому у Львові, а Садовий — УДАРу в Києві», — говорили нам джерела. Але домовленість зірвало потепління відносин з радикалами, а також принципова позиція щодо голосування поправок до Конституції в частині децентралізації, які у фракції називають «централізацією влади».

У підсумку, щоб розпорошити голоси Садового по Львову, Банкова, за чутками, вирішила відправити на вибори мера Дмитра Добродомова з його «Народним контролем». Сам він, звичайно, заперечує діалог з Банковою, але наші джерела в БПП говорять зворотне. Більше того, зірвані домовленості «Самопомочі» й УДАРу підштовхнули останній до висунення свого кандидата: про амбіції зайняти мерське крісло заявила нардеп Оксана Юринець, яка пройшла під купол по мажоритарному львівському 117-му округу. Але те, що Юринець у фракції БПП, ще не значить, що її кандидатуру підтримає Банкова — адже партія прем’єра активно вмовляє пропрезидентську підтримати кандидатуру нардепа від НФ Ігоря Васюника, у якого непогані шанси. Конкуренцію Васюнику і Садовому на виборах складуть також свободівець Руслан Кошулинський, а також місцевий громадський діяч Валерій Веремчук.

ХАРКІВ: КЕРНЕС І ТЕХНІЧНІ КАНДИДАТИ.

Помітніше за інших у Харкові амбіції на крісло мера, крім Геннадія Кернеса, проявляють бізнесмен і меценат Юрій Сапронов й депутат міськради Анатолій Родзинський. Початок агітаційної кампанії першого можна помітити по численних бігбордах. Родзинський же і зовсім вирішив викликати мера Геннадія Кернеса на теледебати 21 серпня.
Щоправда, як стверджують у міськраді, про ці дебати Родзинський повідомив не особисто опоненту, а у своєму Facebook. Щоб Кернес вже напевно дізнався про захід, ініціатор навіть встановив навпроти центрального входу в мерію великий стенд із запрошенням на дебати, але Кернес зустріч проігнорував.
На думку політологів, Анатолій Родзинський навмисно бере великий розгін, адже у нього є серйозні амбіції, а ось популярності серед харків’ян не вистачає.

«Цей кандидат активно набирає обертів, але якщо він не може з упевненістю розраховувати на підтримку в Московському районі, то в інших частинах Харкова його рейтинги близькі до нуля, тому попереду у нього буде насичена робота», – вважає політолог Валерій Дудко.

Значно кращі справи з популярністю, на думку експертів, у Геннадія Кернеса і Юрія Сапронова. Шанси чинного мера на перемогу у виборах експерти оцінюють як високі, при цьому думки з приводу Сапронова, як основного конкурента, розходяться.

«Я вважаю, що Юрій Сапронов – технічний проект Кернеса. Незважаючи на те, що він відомий частині харків’ян, за ним нічого не числиться, крім підтримки великого тенісу. Все інше – бізнес інтереси та реалізація власних проектів», – каже Дудко.

У свою чергу, політолог Андрій Самброс готовий посперечатися: Сапронов без особливих труднощів потрапить у другий тур разом з Кернесом, з підсумковою перемогою нинішнього голови Харкова. При цьому бізнесмен від цих виборів, на думку експерта, виграє у будь-якому випадку, навіть якщо не стане мером. «Настав час, коли Сапронов хоче запустити самостійний політичний проект, і він мобілізує електорат», – говорить Самброс.
Узгодженим кандидатом від провладних сил у Харкові все частіше називають нардепа Михайла Кобцева. Щоправда, офіційної інформації з цього приводу ще не було, і ці чутки, судячи з реакції Кобцева на його сторінці в Fecebook, стали новиною для нього самого.

При цьому нардеп все таки не спростував їх, пообіцявши задуматися. На думку експертів, кандидатура Кобцева може виявитися для центру більш виграшною за депутата облради Олександра Давтяна, якого до сьогодні називали ймовірним кандидатом від демократичних сил. Але лише в тому випадку, якщо Кобцев розгорне безпрецедентну агітаційну кампанію, адже харків’янам не так багато про нього відомо.

У суто технічні кандидати політологи записують Ігоря Швайку, екс-міністра аграрної політики і продовольства. Валерій Дудко переконаний, діяльність «Свободи» в Харкові віртуальна, а Андрій Самброс підозрює, що Швайка є одним із способів розосередити голоси прихильників демократичних сил.

Чекають у Харкові і появи ще двох кандидатів – екс-губернатора Ігоря Балути і нардепа Олександра Фельдмана. Першого честь представляти свої інтереси хочуть довірити громадські діячі Харкова, другий же почав розміщувати по місту свої бігборди. Шанси першого політологи вважають мізерними: мовляв, йому не вистачить впливу, аби позначити хоч якусь боротьбу з Кернесом. Втім, те ж саме говорять і про Фельдмана. «В його стилі робити крок, а потім його обґрунтовувати. Він може заявити про себе, знаючи про те, що його добре підтримає Ленінський район. Але, тим не менш, він реально повинен розуміти, що конкуренцію Кернесу і Сапронову не складе», – говорить Валерій Дудко.

ОДЕСА: ГУМОР ПРОТИ ТРУХАНОВА.

Одним із перших про свій похід на мерські вибори ще місяць тому заявив неодноразовий екс-мер Одеси Едуард Гурвіц. Він вже балотувався на позачергових у 2014-му від УДАРу, але програв нинішньому мерові Геннадію Труханову. Сам же Труханов, який раніше був у рядах регіоналів, нині очолює партію «Довіряй справам» однойменної з його гаслом на виборах у 2014-му.

Експерти також говорять, що на вибори можуть піти Сергій Ківалов з його «Морською партією» і Антон Кіссе з політсилою «Наш край». Щоправда, з приводу шансів останнього політологи не обнадіюють. Вони вважають, що боротьба розгорнеться між Трухановим, Гурвіцем, Ківаловим і, можливо, екс-заступником голови ОДА Валерієм Матковським. «Одеса в цьому році очікує вагомого слова Ківалова – його рейтинг не нижче, ніж у чинного мера Труханова. Щоправда, сам він поки не визначився – висувати свою кандидатуру чи ні», – розповів «Сегодня» місцевий політолог Геннадій Чижов

Подейкують, що в мери Одеси, можливо, балотуватиметься нардеп від ОБ Вадим Рабинович. Сам же він поки офіційно цього не підтверджує. Але, за словами політолога Геннадія Чижова, у Рабиновича досить непогані шанси: «Цілком імовірно, що він буде балотуватися і отримає підтримку, навіть пройде у другий тур. За рахунок риторики і гумору у Рабиновича хороший рейтинг у нашому регіоні».

Крім того, будуть балотуватися «вічні» кандидати – Геннадій Чекіта (став депутатом міськради від партії «Батьківщина», висуваючись від у 2014 році) та Дмитро Співак (був кандидатом від Блоку Петра Порошенка «Солідарність»). «Вони, ймовірно, знайдуть своє місце в гонці як технічні кандидати», – вважає Чижов.
Голова Одеської облорганізації КВУ Анатолій Бойко каже, що основними суперниками, ймовірно, знову стануть Труханов і Гурвіц. Такої ж думки і політолог Леонід Дузь: «Будуть і технічні кандидати і вдадуться до їхньої «допомоги» головні конкуренти на крісло мера». Також ходять чутки, що об’єднаний список «Солідарність-УДАР» у регіоні може очолити нинішній губернатор області Міхеїл Саакашвілі. Такі прогнози раніше давав і політолог Володимир Фесенко.

http://www.korupciya.com/

2015-09-03 10:00 1261