Володимир Бойко: Безвізовий режим з країнами Шенгену – це єдиний позитив, який можна продемонструвати народові на тлі катастрофічної економічної та політико-правової ситуації в державі

0
1149

Володимир Бойко, журналіст

Як відомо, Єврокомісія прийняла остаточно шостий звіт з виконання Україною вимог плану дій візової лібералізації. Поточний звіт показує, що Україна, на думку експертів ЄК, досягла цільових показників, закладених у другій фазі плану лібералізації. Серед показників:

— Безпека в межах країни;

— Управління кордонами;

— Управління міграцією;

— Політика у справах біженців;

— Запобігання та боротьба з організованою злочинністю;

— Боротьба з торгівлею людьми;

— Боротьба з корупцією;

— Боротьба з відмиванням грошей;

— Боротьба з незаконним обігом наркотиків;

— Захист даних;

— Захист свободи переміщення всередині України;

— Захист національних та інших меншин;

— Показники верховенства права в країні.

На Вашу думку, чи дійсно виконується все вищеперераховане?

— Як Ви особисто ставитеся до скасування віз для українців?

— На Вашу думку, як це вплине на економіку України? На малий та середній бізнес?

— Чи збільшиться туристичний потік українців до країн Шенгену?

— Чи скористаєтесь безвізовим режимом особисто Ви?

«Як людині, що значну частину свого часу проводить у країнах Західної та Центральної Європи, де я буваю щомісяця, мені абсолютно байдуже, чи буде скасовано візовий режим відвідування країн шенгенської зони. Процедура отримання багаторазової короткотермінової шенгенської візи (а саме їх обіцяють скасувати) настільки необтяжлива, що необхідність отримання візи ніякою мірою не заважає мандрувати Європою – аби були гроші, бажання та вільний час.

Більш того, навіть у разі скасування візового режиму я не збираюсь отримувати біометричний паспорт і буду й надалі користуватись тим закордонним паспортом, який маю, відкриваючи шенгенські візи. Оскільки, насправді, проблемою є не необхідність одержання візи, а ті безумні черги на кордоні в місцях автомобільних переходів, які влаштовують українські прикордонники. Або відсутність зручного та дешевого авіаційного сполучення між Києвом і багатьма містами Європи.

Також проблематичним є одержання національних віз тих країн Євросоюзу, які не входять до шенгенської зони, насамперед, Великої Британії, яка систематично відмовляє українцям. Але, знову ж таки, обіцяний безвізовий режим ніякою мірою цієї проблеми не вирішує.

Що ж стосується людей, які в Європі бувають не так часто, як я, то взагалі незрозуміло, чому їх так хвилює безвізовий режим і яким чином його наявність чи відсутність вплине на їхнє життя. Україна наразі має юридично або фактично безвізовий режим з такими країнами, як Ізраїль і Грузія, Бразилія та Еквадор, Єгипет і Албанія, Сербія та Перу, Домініканська республіка та Туреччина й багатьма іншими. Ну і що? Яким чином це покращило життя українців чи стан української економіки? Я переконаний, що більшість громадян нашої держави навіть не знають про те, що можуть без візи відвідати Ріо-де-Жанейро.

Тому, насправді, рекламна кампанія навколо потуг України отримати безвізовий режим з країнами шенгенської зони, що тягнеться вже 10 років, часом переходячи в істерику, має зовсім інше підґрунтя, ніж інтереси мандрівників.

Для керівництва України отримання безвізового режиму з країнами Шенгену – це єдиний позитив, який можна продемонструвати народові на тлі катастрофічної економічної та політико-правової ситуації в державі. З іншого боку, країни Європи, усвідомлюючи, наскільки важливо для Порошенка звітувати, що під його керівництвом українці набули можливості без віз їздити не тільки в Чорногорію, як зараз, але й у сусідню Хорватію, усіляко гальмують надання безвізового режиму. Натомість висувають усе нові й нові вимоги, які взагалі не мають жодного відношення до порядку перетинання туристами кордону.

Нагадаю, що переговори про надання Україні безвізового режиму тягнуться вже 9 років, планувалось, що такий режим Україна отримає ще за часи Ющенка й тому наша держава в односторонньому порядку навіть скасувала в’їзні візи для громадян європейських країн. Єдиним невирішеним питанням була проблема з поверненням в Україну незаконних мігрантів, що потрапили до Європи через український кордон, та облаштування для них таборів на території України.

Усі ті умови, які висуваються зараз (прийняття якогось «антикорупційного» законодавства, заборона трудової дискримінації за ознаками сексуальних вподобань і т.п.) – ніякою мірою не стосуються режиму перетинання кордону й спричинені виключно бажанням європейських політиків отримати іміджеві здобутки в очах своїх виборців.

Тим не менш, цілком можливо, що наступного року для українців, які мають біометричні паспорти, будуть скасовані короткострокові (передусім, туристичні) шенгенські візи, причому – незалежно від того, наскільки Україна виконає висунуті їй умови. Гадаю, що це буде зроблено водночас зі скасуванням європейських санкцій щодо Росії, запроваджених у зв’язку з російською агресією проти України, з метою «підсолодити гірку пілюлю»».

Записала Алена Ладнюк, ГЕНПЛАН

2015-12-22 13:26 1638