ВАСИЛЬ ВОВК: «Заяви адвоката Фейгіна щодо мене необґрунтовані, безпідставні, позбавлені будь-якої логіки. Аналізую, чи варто йти до суду за захистом честі й гідності?»

0
967

Фото Виктора Ковальчука, АСН

26 травня на прес-конференції захисники Надії Савченко Марк Фейгін та Микола Полозов заявили, що представники СБУ перешкоджали діяльності адвокатів.

«Восени 2014 року на програмі «Шустер Live» я зустрів людину, якій ми писали папери і намагалися отримали білінг телефонів та інші документи, щоб долучити їх до матеріалів слідства, а він нам не давав. Ця людина — начальник слідчого управління СБУ Василь Вовк», — заявив Марк Фейгін.

За його словами, Василь Вовк відмовляв у наданні документів на запити адвокатів. Після цього адвокати звернулися до народного депутата від «Батьківщини» Сергія Власенка, який звернувся до тодішнього голови СБУ Валентина Наливайченка.

«І документи адвокатам почали надаватися. Але Вовк дав якесь інтерв’ю, в якому заявив, що ми всі — «агенти ФСБ»… Тобто певне перешкоджання було, але невідомо, задля чого і з якою метою», — зазначив Фейгін.

ГЕНПЛАН звернувся за коментарем до Василя Вовка, аби з`ясувати, чи справді було перешкоджання в роботі правозахисників по справі Надії Савченко.

«Служба безпеки України загалом і я зокрема ніяких перешкод діяльності російських адвокатів в Росії не чинили і не могли чинити за фактом. До мене дійсно на програмі «Шустер Live» восени 2014 року звернувся Марк (Марк Фейгін — російський адвокат, — ред.) з проханням давати всю інформацію, яка є у нас, безпосередньо йому. На що я йому відповів відмовою, оскільки я не маю права спілкуватися неофіційно будь з ким з адвокатів, а тим паче громадянином Росії – країни агресора. Я йому відповів, що ми працюємо в рамках виконання міжнародного доручення про надання правової допомоги, яке прийшло до нас від Генеральної прокуратури України відповідними вказівками, і Генеральній прокуратурі України ми надамо свою відповідь. Я не мав права надавати йому будь-яку інформацію і не тільки я, а вся Служба безпеки України. І обставин, які б вимагали зробити це будь-що, чи які б загрожували чи Надії, чи іншим політв`язням, чи якійсь справі, не було. Все це – хворобливі судження уяви і висновки, а якщо говорити прямою мовою — це маячня, яка не має ніякої логіки. Всі розуміють, хто має юридичну освіту, чи не має, що я повинен надавати матеріали, які в нас є і можуть допомогти Надії Савченко, тільки відповідно до процесуальних норм. Ми виконали вказівки Генеральної прокуратури України, й навіть більше, з метою надання російській стороні широкого обєму доказів її непричетності до злочинів, що їй інкримінувались.

А оскільки розуміли, що поштовий шлях надто довгий, ми неофіційно передали українському адвокату Плохатнюку О.А. – працював від партії «Батьківщина» — усю базу доказів для якнайшвидшого їх доручення до російської справи. Тепер виявляється, що він передавав їх Фейгіну. Ну що ж – приймаємо подяку російського адвоката, висловлену Плахотнюку, й на свою адресу. Але на будь-які лаври не претендуємо. То вже справа адвокатських взаємостосунків, адвокатської етики. Тому те, що отримував Фейгін неофіційно, а потім оформляв відповідним порядком від себе, він отримував від СБУ, від мене в тому числі.

Я хотів би, щоб усі розуміли, що білінг, тобто від відслідкування руху телефонного апарата по місцевісті, у тому числі того, що належав Надії, міг отримати сам Марк, звернувшись з відповідним запитом до операторів мобільного зв’язку. Я ж міг до них звернутися тільки за постановою суду за дорученням Генеральної прокуратури, але аж ніяк не за дорученням захисника, тим більше російського адвоката. Ми зробили усе відповідно до українського і міжнародного законодавства, тому направлені у Слідчий комітет РФ метеріали на захист Наді, російським слідчим прийшлось у повному обсязі долучити до фальшованої ними справи. Все це робилось у взаємодії СБУ, ГПУ, інших правохоронних органів й експертних інституцій, з відома й підтримки керівництва держави та Голови СБ України Наливайченка В.А.

Контактував з українським адвокатом безпосередньо я, й особисто передавав йому усі необхідні для захисту Савченко Н. документи. Все це робилось тільки з метою допомогти Надії Савченко і якомога швидше доставити ці матеріали в Російську Федерацію. Все, що просила Генеральна прокуратура нас виконати у справі Надії Савченко, ми зробили і відправили до Генеральної прокуратури України відповідно до чинного законодавства, відповідно до встановленого порядку. Відправки ці були 27 лютого 2015 року і 23 березня 2015 року. Це матеріали виконаного доручення в частині отримання білінгу мобільних операторів ТОВ «Астеліт» і ПРАТ «МТС Україна» щодо пересування Надії на території, де проходив відомий бій, у тому числі і допити деяких свідків на користь Надії Савченко.

Тому заяви Фейгіна мені абсолютно незрозумілі і не мають ніякої логіки, це якась маячня, яка викликана незрозуміло якими обставинами, можливо, навіть політичне замовлення.

Я не знаю, яке відношення Фейгін та інші російські адвокати мають до повернення Наді в Україну, тому що досудове слідство і досудовий процес, в яких вони брали участь, — це одна історія, а повернення Наді в Україну – інша, в якій беруть участь державні органи, в першу чергу Міністерство юстиції Російської Федерації і України. Можливо, Фейгін на щось ображається, але, я думаю, що він переслідує якісь інші цілі і є всі ознаки говорити про те, що в нього є політичні цілі на території України.

А щодо того агент хтось чи ні, хочу сказати таку фразу: підписка про співробітництво спецслужбі — це уже придбання хвороби на все життя, це свого роду ідеологічна онкологія. І я не збираюся лікувати від невиліковної хвороби кого-небудь, а громадян іншої держави тим паче. Іншим також не раджу діагностувати цю хворобу, а тим більше робити хірургічне втручання для її лікування, оскільки можна самому нею захворіти.

Враховуючи мою біографію (навчався у Москві), маю бажання й можливість заявити наступне: я ніколи не був, не є, й не буду агентом спецслужб чи розвідувальних органів жодної іноземної чи не іноземної держави. Клянусь прахом своїх батьків, які поховані в далекому українському селі, а також здоров`ям і життям своїх дітей, які проживають в Україні і працюють на території України. Хай хоча таку заяву зроблять інші, які чомусь надто переживають з цього приводу.

Не хотілося б піднімати це питання, але не я був ініціатором. Вважаю підлим і нелюдським використовувати прапор Героя України для задоволення власних амбіцій й особистої помсти за незрозумілі образи, коли Надія Савченко має відпочити, оговтатись, зорієнтуватися і в життєвому, і в політичному, і в громадському житті нашої держави.

Але очевидно, що цілі, які поставив перед собою російський адвокат, не можуть мати затримку, тому зразу приступив до «чорної» роботи.

Я нічого не боюсь, тому що все, що мене не вбиває, робить мене тільки сильнішим. І зараз разом зі своїми колегами розглядаю питання щодо звернення до суду за захистом честі і гідності, в першу чергу, як громадянина України і як кадрового працівника спецслужби. Вважаю, що СБУ також повинна розглянути питання щодо спростування слів і заяв цього російського адвоката (Марка Фейгіна, — ред.) з російським паспортом, громадянина країни-агресора, дати відповідну оцінку, оскільки він говорить про те, чого не було і не могло бути навіть гіпотетично».

Записала Олена Ладнюк, ГЕНПЛАН

2016-05-27 17:27 2893