«УНЛ» — Надприбутковий російський гральний бізнес в Україні

0
564

Після заборони грального бізнесу у 2009 році сьогодні на лотерейному ринку України найбільшу частку — 85% — має “Українська національна лотерея” (“УНЛ”). Цікаво, що ця компанія стрімко завоювала лідерські позиції після того, яка “М.С.Л.” та “Патріот”  потрапили під обмежувальні санкції через російський слід.

 

Натомість, як виявили громадські детективи WikiInvestigation, у своїй “родослівній” компанія також має зв’язок із росіянином. І не з простим, а від ФСБ.

 

Хто стоїть за “УНЛ”?

 

На початку 2018 року корпоративні права на Підприємство «Українська Національна Лотерея» були придбані інвестором з Великої Британії Майклом Джоном Фогго, інтереси якого представляє компанія Гонконг Руі Бо Інвестмент Лімітед (Hong Kong Rui Bo Investment Limited), що зареєстрована за законодавством Гонконгу.

 

 

Своєю чергою компанія Hong Kong Rui Bo Investment Limited, яка володіє АТ“УНЛ” і  директором якої у 2016 році став Фогго Майкл Джон, має у структурі власників ще одну компанію CHURCHILL NOMINEES (HONG KONG) LIMITED.

   Директором CHURCHILL NOMINEES (HONG KONG) LIMITED також із 2016 року є містер Фогго. Цікаво, що станом на 24.10.2014 року ця компанія була підготовлена спеціально під продаж для громадянина Фогго.

Призначення у гонконгських компаніях містера Фогго дивним чином збіглося з періодом зміни власників в “УНЛ”, що дає підстави вважати, що Фогго є формальним директором та виконує роль обличчя компанії з метою приховання справжніх кінцевих бенефіціарів.

 

Саме в цей період у підприємстві «Українська Національна Лотерея» розпочався процес реорганізації структури корпоративної власності, який у березні 2016 року завершився переходом прав на українського оператора державних лотерей до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ефаміандо Холдінгз Лімітед» (Efamiando Holdings Limited), Республіка Кіпр. Фактичним власником стає Третьяков Олександр Юрійович та ряд інших високопосадовців. За даними ЗМІ, серед цих високопосадовців фігурують Глеб Загорій (співвласник фармкомпанії «Дарниця», народний депутат від «БПП») та Борис Ложкін (колишній голова АП).

Хто такий містер Фогго?

З 09.01.2009 року по 07.03.2011 роки пан Фогго працював у компанії ZETLAND SERVICES (UK) LIMITED. Крім того цікаво те, що починав він як пан Фарго, а потім змінив прізвище на Фогго.

Компанія ZETLAND SERVICES (UK) LIMITED входить у групу компаній, що займається консалтинговими послугами та надає послуги із реєстрації та управління компаніями.(скрін із сайту компанії). Крім того компанія надає послуги номінального директора та акціонера та рішення для віртуального офісу. Тобто це же другий опосередкований доказ того, що Фогго є формальним директором “УНЛ” для того, щоб утаємничити кінцевих бенефіціарів.

 

Наразі сайт компанії не працює. Проте дочірня компанія ZETLAND SERVICES (UK) LIMITED і досі працює.

 

Більшу частину своєї діяльності у бізнесі Фогго провів у Східній Азії, Гонконзі, Макао, Китаї. Працював у фінансовому секторі та здійснював безпосереднє управління компаніями та проектами у сфері управління інвестиціями в нерухомість, медіа-індустрії, в тому числі продакшн і броадкастінг, і, звичайно, в ігровій індустрії.

На даний час незрозуміло, яким бізнесом займається містер Фогго та звідки у нього з‘явилась фінансова можливість придбати “УНЛ”, оскільки, за словами колишніх власників, у підприємство вони вклали понад 70 млн. доларів США.

На нашу думку громадянин Фогго надалі працює в “УНЛ” як формальний директор компанії.

Свої зв’язки з нардепом Олександром Третьяковим Фогго спростовує. При цьому, як йдеться у ЗМІ, з 2015-го року “УНЛ” почали пов’язувати саме з цим нардепом: тоді політик з’явився в офісі «УНЛ» під час обшуку. А вже роком, пізніше, у 2016-му, Третьяков повідомив, що має опціон на викуп частки в «УНЛ».

Крім того певний період часу «УНЛ» платила ТОВ «АТЕК-95» (співвласником та директором якого був Третьяков) за оренду офісу та супутні послуги.

У чому корупція? 

Корупційним присмаком є самі ж слова пана Третьякова про те, що він володіє опціоном на купівлю акцій компанії “УНЛ” або частки в цій компанії і може скористатися опціоном, як тільки-но спливуть його депутатські повноваження.

При цьому у декларації нардепа інформація про опціон відсутня, хоча опціон повинен там відображатися. Залежно від його типу — в розділі декларації Цінні папери (опціонний сертифікат є цінним папером, це визначається тут), і/або в розділі Фінансові зобов’язання. Оскільки Закон “Про запобігання корупції” вимагає декларування цінних паперів і фінансових зобов’язань.

Таким чином, в даних діях з боку нардепа вбачається ознака правопорушення передбаченого ст. 366-1 Кримінального кодексу України.

Who is KOMAROV?

Нагадаємо, що “УНЛ” вдалось захопити гральний ринок за допомогою санкційного списку РНБО в якому головних конкурентів “М.С.Л.” та “Патріот” запідозрили у зв’язках із російським бізнесом.

Нам вдалося встановити, що містер Фогго має спільний бізнес у Британії із росіянами. Так, компанія TAURUS TRIPLICATA LLP (Company number OC414265) контролюється містером Фогго спільно з громадянином РФ KOMAROV, Alexander. Частки у компанії розділені між Фогго і Комаровим як 75% на 25%.

Не менш цікаво, що містер Фогго став власником цієї компанії 20 грудня 2017 року. Тобто саме перед датою купівлі “УНЛ”. Водночас  громадянин із РФ володіє часткою в цій компанії із 2016 року.

Громадянин РФ Александр Комарова — непересічна особистість. Людину з цим іменем пов’язують саме зв’язки із ФСБ.  Так, у статті одного із російських видань зазначається, що Комаров має досить великий вплив саме завдяки своїй роботі у спецслужбах.

Крім того про Комарова згадував у своїй книжці  “Лубянская преступная группировка” отруєний у Великій Британії російський агент Александр Литвиненко. У ній Литвиненко описав Комарова як оперативного працівника (Комаров Александр — старший оперуполномоченный 1-го отдела ОУ ДБТ ФСБ РФ, капитан.)

У даній книзі описуються злочинні діяння спецслужб та дається посилання на прізвища усіх дійових осіб того часу.

Крім того Комаров також є директором ТОВ «Evergreen Shipping Agency (Russia) Limited», яке є спільним підприємством між Евергрін Груп і російською компанією «Оверсіз Карго Інтернешенел».

Про діяльність Комарова у компанії Evergreen та причетність його до спецслужб РФ також описує один із його товаришів по службі.

Наразі Комаров проживає в Лондоні разом із сім’єю, що підтверджують фото із INSTAGRAM його дочки.

Згадування про компанію “Оверсіз Карго Інтернешенел”

Як поєднаний Третьяков із ФОГГО?

Цікавий факт — особа, яка коригує інформацію у вікіпедії щодо УНЛ, Третьякова та Ложкіна робить це майже в один і той же час.

ЯК ми бачимо користувач під нікнеймом Andriy0412  коректує інформацію тільки можливих власників УНЛ і більше нікого. Крім того він створив сторінку про благодійний фонд “Бориса ложкіна”