Україна і російський газ: або дешево, або ніяк

0
1007

Україна намагається позбутися енергетичної залежності від Росії. Заради цього вона тимчасово не купуватиме блакитне паливо у східного сусіда напряму, а накопичуватиме запас на зиму завдяки реверсу з ЄС.

Україна призупинила з середи, 1 липня, закуповувати природний газ у російського монополіста «Газпром». Таке рішення слідувало переговорам між Україною та Росією за посередництва Єврокомісії, які відбулися напередодні у Відні. У НАК «Нафтогаз» заявили, що відновлять закупати блакитне паливо у «Газпрому» лише після досягнення прийнятних домовленостей щодо ціни. Нині йдеться про укладення тимчасових домовленостей, щонайменше, до першого кварталу 2016 року. Наступного року, як очікується, завершиться розгляд суперечки між «Нафтогазом» і «Газпромом» у Стокгольмському арбітражі. Київ і Москва у Стокгольмі сперечаються щодо ціни за поставлений раніше газ, яку українська сторона називає завищеною.

«Зимовий пакет» більше не чинний
Попередній протокол, який став результатом тривалих та складних переговорів, було підписано 30 жовтня 2014 року — він містив домовленості так званого «зимового пакету». За ним Євросоюз, який був посередником у переговорах, гарантував собі безперебійний транзит блакитного палива територією України. Київ же отримував російський газ у тих обсягах, в яких країна мала потребу і за які вносила передоплату. Ціну було домовлено вираховувати за формулою. Наприкінці минулого року вона склала 378 доларів США за тисячу кубометрів газу. Нині ж ціна є суттєво нижчою: «Газпром» пропонував Україні блакитне паливо за 247 доларів за тисячу кубометрів.

Натомість Київ розраховував на ціну близько 200 доларів — за словами міністра енергетики України Володимир Демчишина, саме така цифра виходить на сьогодні за умовами знижки «зимового пакету». «За нашим розумінням, протокол має бути підписано, як минулої осені. Росія дає знижку лише поквартально. Давати знижку на один квартал без переговорів неправильно», — наводить слова Демчишина «Інтерфакс». Його російський колега Новак натомість наголошує, що це право уряду РФ — надавати знижку українській стороні чи ні. «Зимовий пакет» мав діяти до 30 березня, але сторони подовжили його дію до 30 червня.

Експерт центру «Психея» Геннадій Рябцев переконаний, що основний конфлікт стосується саме ціни. «Росія вимагає десь на рівні тих контрактів, які у неї є з іншими країнами. Україна ж вимагає зниження вартості газу до рівня 200 доларів, що на мій погляд не відповідає стану ринку саме сьогодні», — зазначає аналітик. Рябцев вказує наи те, що реверсний газ є дорожчим за 247 доларів.

За даними «Нафтогазу», середня вартість природного газу на європейському спотовому ринку на кінець червня складала майже 265 доларів США за тисячу кубометрів.
Аналітик Dragon Capital Денис Саква вказує на те, що ціна у 200 доларів — це збереження тих правил, які діяли у першому півріччі. Натомість Росія, за його словами, запропонувала приблизно ту ціну, яку Україна платить, купуючи «реверсний газ» у Західній Європі, для того, щоб Києву не було різниці, у кого купувати. «Але різниця є, адже якщо Україна платить за газ Європі, то отримує додатково від Росії транзитний платіж», — наголошує Саква.

За словами Дениса Сакви, призупинення закупок блакитного палива у «Газпрому» викликане тим, що «Нафтогаз» намагається «перейти на закупівлю газу виключно в Європі». Він вважає, що це Україні вигідніше, адже тоді вона би отримувала ще і плату від «Газпрому» за транспортування цього палива до країн Центральної Європи. «Якщо Україні різниця в оплаті невелика, то для «Газпрому» вона більш чутлива — він платить менше експортне мито на поставках в Україну і ще змушений платити за транзит», — наголошує Саква.

Геннадій Рябцев називає нинішнє рішення Києва політичним. Він додає, що залежність від російського газу може поглибитися ще через нестачу вугілля внаслідок конфлікту на Донбасі.

Обсяг споживання Україною газу минулого року склав 42,6 мільярда кубометрів. При цьому внутрішній видобуток був нижчим за 20 мільярдів кубометрів газу. З огляду на конфлікт з Москвою, Київ почав активно розвивати реверс російського блакитного палива з країн ЄС. Мірек Тополанек, який нині працює в компанії Eustream, операторі газотранспортної системи Словаччини, розповів в інтерв’ю DW, що потенційно Україна може отримати 23 мільярда кубометрів реверсного газу зі Словаччини, Угорщини та Польщі. Тож Україна може собі дозволити певний час не закупати блакитне паливо у Росії напряму.

Втім, експертка Німецького інституту економічних досліджень (DIW) Клаудіа Кемферт нагадує, що реверс російського природного газу ускладнюється обмеженнями з російського боку. «Деякі газові угоди з Росією не передбачають можливості продажу газу із Заходу на Схід», — наголошує німецька експертка. На її переконання, Україні доведеться знижувати споживання газу.

Переговори тривають
З огляду на те, що опалювальний сезон ще далеко, переговори поки не надто активні. «Зараз літо, ми маємо можливість закупати газ у Європі та закачувати його у сховища. На даний момент у України є час для подальших переговорів», — розмірковує Денис Саква. Геннадій Рябцев переконаний, що домовленостей вдасться досягнути ще у третьому кварталі.

В повідомленні прес-служби Єврокомісії вказується на те, що позиції сторін досі є далекими. За словами єврокомісара Мароша Шефчовича, його інституція підготує власні пропозиції для вирішення суперечки між Києвом та Москвою.

За словами Клаудії Кемферт, ЄС буде і надалі підштовхувати сторони домовлятися. Поки ж, згідно з повідомленням Демчишина, між 6 та 11 липня у Києві пройдуть переговори за участю Єврокомісії, ЄБРР, Європейського інвестиційного банку та МВФ щодо надання фінансової допомоги Україні в закачуванні газу в підземні сховища, що необхідно для гарантування транзиту до країн ЄС. Демчишин каже, що закачати треба ще сім мільярдів кубометрів — на додачу до уже наявних 12 мільярдів кубометрів.

2015-07-02 10:29 787