Що дасть громадянам дозвіл звертатися до Конституційного суду?

0
470

Микола Сірий — український правознавець. Кандидат юридичних наук. Вчений секретар, старший науковий співробітник Інституту держави і права.
Конституційная комісія пропонує, щоб Конституційний суд надавав висновки щодо всіх міжнародних угод і референдумів. А також пропонує закріпити в Конституції положення про конституційну скаргу. Таку скаргу зможе подати будь-яка фізична або юридична особа, якщо вона вважатиме, що на основі певного закону, який був застосований судом при рішенні справи й ухваленні остаточного рішення, були порушені її конституційні права.
Що це означатиме практично?
Якщо йдеться про, так зване, конституційне звернення, то в європейській практиці поширений інститут звернення громадян до Конституційного суду. Разом з тим, мова йде не про звернення в порядку захисту своїх прав і свобод, а про звернення, яке стосується тлумачення Конституції.
Таких звернень за практикою не буває надмірно багато, вони стосуються найбільш складних положень Конституції, пов`язаних з реалізацією прав, свобод, інтересів громадян і потребують звернень.

Разом з тим Конституція не повинна передбачати надмірно широку формулу звернення громадян до Конституційного суду, аби не було його перевантаження.

Як рішення КСУ впливатиме на рішення загального суду?

Безперечно, рішення КСУ не може бути по статусу таким же, як рішення загального суду. Воно має іншу мету — спрямовано на роз`яснення змісту Конституції, тобто пов`язано з офіційним тлумаченням Конституції.

Знову ж таки, за загальною практикою, потреба у зверненні до КСУ виникає лише після того, коли в порядку правозастосування, тобто при зверненні громадян до загальних судів, буде виявлена якась складна юридична ситуація, пов`язана з недостатньою визначеністю в тексті Конституції.

Це означатиме, що КСУ своїм роз`ясненням фактично допомагає системі загальних судів правильно застосовувати норми Конституції. Саме про такий порядок йдеться.

Втім, можуть бути і виключення. Зокрема, якщо взяти практику європейських країн, то можна побачити норми, пов`язані, наприклад, з оцінкою Конституційним судом діяльності партій. Це може бути у площині — чи відповідає програма діяльності партії вимогам Конституції, або чи є організація такою, яку можна визначити як екстремістську.

2015-08-04 13:00 940

Ваш комментарий

Please enter your name here
Please enter your comment!