Що буде з Надією Савченко через три місяці?

0
609

Чи піде Савченко у велику політику, поламає схеми і стане загальнонаціональним лідером? Чи вистачить їй жіночої та життєвої мудрості оточити себе чесними професіоналами і вистачить волі нарешті реформувати країну? За цим сценарієм вона неминуче виявиться політичною смертю на кінці голки для всієї нинішньої верхівки…
А можливий і такий варіант:

Невдовзі спаде хвиля радості й захоплення в честь повернення національного героя, і буде на повну запущений процес дегероїзації Савченко. Почнуться «розслідування», армія фб-ботів буде виконувати замовлення «топити» героїню… Таким чином небезпечний електоральний суперник буде нейтралізований…

Проте, можливі й інші, несподівані варіанти розвитку подій. Ми вирішили поцікавитись думкою журналістів, експертів та громадських активістів.

Анвар Деркач, журналіст:

«Савченко вже у великій політиці, досі була об’єктом, суб’єктом стане, але чи надовго — складно сказати. Впевнений, що в неї немає ілюзій щодо політикуму, але насправді все гірше, аніж вона уявляє. Тому можливе розчарування. Проте, в неї є справа життя — армія. А зараз у нас війна, так що без роботи Савченко точно не залишиться.

Я не впевнений, що Надія Савченко може стати політичним лідером. А щодо дегероїзації, то складно уявити, як можна інформаційно «нейтралізувати» людину, яка два роки пробула в полоні і залишилася вірною Батьківщині і присязі. Немає рівнозначних їй фігур, чиє слово могло би її морально знищити. Знищити може себе тільки вона сама, якщо дасть системі проковтнути себе, якщо пристане на ці правила гри, які діють нині серед політиків».

Олег Кубах, журналіст:

«Що буде з Надією Савченко через три місяці, сказати важко, адже ми не знаємо що буде навіть завтра. Попри радість та ейфорію щодо повернення Надії в Україну, яку я також цілком розділяю, є декілька речей, які сильно насторожують.

  1. Неприкрите бажання багатьох топових політиків використати Надію у власних корисних цілях, хоча б просто попіаритися на ній. Здається, вона це прекрасно розуміє. Звідси доволі різкі заяви щодо влади, демонстративне дистанціювання від Тимошенко, дещо неадекватна поведінка під час церемонії нагородження, яка шокувала багатьох.
  2. Участь у процесі обміну Віктора Медведчука, великого майстра інтриг. Я впевнений, що він, як і його кремлівський кум, мали час вивчити психологічний тип Савченко. Вона фанатична, рішуча, «божевільна» (в гарному сенсі цього слова), що різко контрастує з нашим політичним болотом, повним закулісних ігор, продажності та безпринципності. Надія Савченко може стати «дріжжями», кинутими до вигрібної ями. Путін цей кидок зробив і тепер буде терпляче чекати, коли підніметься хвиля лайна, щоб спіймати слушний момент для повної дестабілізації в Україні.

Чи може Надія стати фактором такої дестабілізації? Думаю, що так. Ще не встигла вона ступити з трапу літака, як почалися розмови про її можливе президенство, при чому через дострокові вибори.

  1. Дуже багато людей сприймають її як ідеального героя, здатного зрушити наше болото, зламати систему. Але завищені очікування від людей (це стосується не лише політики, а й навіть шлюбних стосунків) призводять до глибоких розчарувань. Для того, щоб бути лідером країни мало бути рішучим, фанатичним і безкомпромісним. Попри те, що на такі якості політиків є величезний попит, потрібно також мати мудрість. Наскільки Надія виявиться мудрою, сказати не може ніхто. У зв’язку з таким різким контрастом між Надіє та нашою політичною «елітою», просто важко уявити, хто може стати її політичним соратником. Я навіть не виключаю, що Надія зробить певний демарш у ВР, наприклад, оголосить про вихід з фракції БЮТ. Ці дві жінки точно разом не уживуться. Стосовно хвилі компромату на Савченко, то він уже почав з’являтися. Далі буде. Запасаємося попкорном».

Юрій Касьянов, волонтер, публіцист:

«Я не провидец, чтобы знать, что будет с Надеждой Савченко через три месяца. Я не хочу пиариться на этой теме. Освобождение Надежды Савченко — это, к сожалению, пока только единственный случай освобождения украинских заложников из российских застенок. Надежде повезло, что она оказалась в центре внимания украинских и мировых СМИ, и поэтому её судьба решалась в первую очередь. Но в России есть и другие заложники — не менее патриотично настроенные, не менее важные для Украины, и нам надо думать сейчас о них, а не предсказывать судьбу Нади.

Я не считаю Надежду политиком, организатором, лидером, который может повести народ за собой. Люди, конечно, устали от фактического безвластия, бессилия и безверия, и хотят видеть мессию — кто в Тимошенко, кто в Саакашвили, кто в Саше Боровике, кто в Вакарчуке, кто в Надежде Савченко. Люди не видят разницы между ярким оратором и хорошим организатором; а лидерские качества приписывают тем, кто чаще бывает на телеэфирах. К сожалению, ответственная государственная политика, основанная на национальных интересах, у нас давно подменена политическим шоу, яркой телевизионной картинкой, красивыми речами, и фантастическими обещаниями. Население оценивает политиков (проходимцев) не по делам, а по словам, по толщине кошелька, из которого проплачиваются телеэфиры и политическая реклама. Сегодня на украинском политическом небосводе нет политика — лидера национального масштаба с идеологией, принципами, реальным планом действий и бесконечной волей к победе».

Кирил Молчанов, політолог, аналітик:

«Савченко не стане політичним лідером, принаймні, найближчі роки. З неї намагаються зробити політика, виходячи зі створених обставин. Об`єктивно в неї інша місія. Вона — така собі «торпеда», яка була запущена по президентському човну. Виходячи з того, що вона народний депутат із фракції «Батьківщина», яка зараз в опозиції, не складно здогадатись, що її старша партнерка, Тимошенко, дуже швидко допоможе опанувати Наді всі аспекти діяльності та бездіяльності Порошенко, всю суть офшорних скандалів та деталі сліпого трасту. Тому, тактично вигравши від повернення Савченко, йому не довелось звітувати про два роки керування Україною, він та його команда ще не зрозуміли, що вони прорахувалися і це все приведе до дострокових виборів у кращому випадку. З появою Савченко внутрішньополітична криза дозріє свого фіналу, Верховна Рада взагалі не буде дієздатною, оскільки Савченко, як член команди Тимошенко, буде робити все для того, щоб парламент був розпущений. Це ще позитивний для глави держави сценарій, оскільки є велика вірогідність, що Савченко — це і є лідер нового Майдану, людина з незаплямованою репутацією, нове обличчя, уособлення мужності та героїзму, вона легко зможе вивести людей на вулицю. Тому нас чекає дуже гаряча фаза політичного сезону».

Микола Єременко, адвокат:

«Прогнози — річ невдячна. Але дещо сказати вже можна. По-перше, вираз обличчя Президента був красномовнішим, ніж його звично пафосні речі.

Друге — Надя провела майже два роки в умовах досить суворої ізоляції з постійними спробами спецслужб зломити її, чи заставити грати певну роль. Таким чином, у неї виробився певний імунітет проти спроб маніпулювати нею.

Третє — спроби її дискредитації ведуться давно і постійно. Дивного тут немає. Більше того, спостерігаючи за зустріччю Наді та ЮВТ, думаю, що це буде політичний тандем».

Євген Карась, активіст об`єднання націоналістів «С14»:

Чи піде Савченко у велику політику, поламає схеми і стане загальнонаціональним лідером?

— Не думаю, що вона стане лідером. А у великій політиці вона вже. І, як депутат №1 від Тимошенко, ще нашумить багато.

Чи вистачить їй жіночої та життєвої мудрості оточити себе чесними професіоналами і вистачить волі нарешті реформувати країну? За цим сценарієм вона неминуче виявиться політичною смертю на кінці голки для всієї нинішньої верхівки

— Може, станеться чудо, я тільки за. Але навряд. Я думаю, вона просто буде ще один депутат, який не краде (як Гаврилюк), що здатний ламати норми болота (як Парасюк), що може прийти на поміч простим людям (як Луценко-Петренко-Іллєнко).

Або невдовзі спаде хвиля радості й захоплення в честь повернення національного героя, і буде на повну запущений процес дегероїзації Савченко. Почнуться «розслідування«, армія фбботів буде виконувати замовлення «топити» героїнюТаким чином небезпечний електоральний суперник буде нейтралізований.

— Звичайно. Її вже почали поливати лайном. Зважувати, чи не надто вона товста. Забуваючи, що вона сиділа півтора року в російських тюрмах. Вони значно гірше наших. Голодувала вона в березні. Вже могла набрати зайву вагу від шкідливого харчування, наприклад. Це прогнозовано, оскільки в тилового холопства немає дна. Це класика жанру — сьогодні славити, а завтра проклинати. Але Савченко цим не злякаєш. Надія пішла воювати, а маса переважно — ні».

Дмитро Різниченко, громадський референт руху «Новий Вогонь«:

«Гадаю, Надія досить швидко опиниться в ситуації, в якій зараз перебуває сотник Парасюк. Масова любов — ненадійна штука, варто почати вести себе, як людина, тобто помилятися і хапати через край — і все, люди із задоволенням починають топтати колишніх кумирів.

Проте Надя не зникне з радарів української політики ніколи — вона занадто яскрава особистість і занадто сильний має характер, щоб просто йти, куди ведуть і виконувати роль, яку їй відвели.

Найбільша її проблема — той натовп персонажів, який оточив її одразу після звільнення, і який не дасть їй продиху найближчий час. Всі ці люди щось від неї хочуть і всі вони розраховують щось здобути за її допомогою. Вони створять навколо неї стіну, через яку Надя може не пробитися до місць, де їй дійсно варто бути. Їй зараз світять поїздки, відвідини, публічні заходи, на яких їй відведена роль весільного генерала. Це руйнуюче діє на людину. А шансів уникнути цього вона поки що не має. Але вона щира, зла, тож, гадаю, справиться.

Україна дійсно потребує зараз таких, як Надя. І Наді є чим зайнятися в Україні.

Тож, рано чи пізно все стане на місця. Історії необхідні люди, які хапають через край. А ми зараз творимо саме історію. Сподіваюся, коли хвиля навколо неї вщухне, і почнуть роздаватися перші голоси розчарування — я з нею познайомлюся. Мене вона не розчарує точно. Обожнюю такі особистості».

Олена Білозерська, боєць Української Добровольчої Армії:

«У мене зараз дуже обмежений Інтернет, але до мене все ж докочується інформаційна хвиля, здійнята після повернення Надії Савченко. Багато наших співгромадян, втомлених скотською поведінкою влади, покладають на Савченко величезні надії, а ціла армія Інтернет-користувачів, схожих на порохоботів, вже почали її «мочити».

Суто по-людськи не хотілося б зараз робити якісь припущення про її майбутнє. Бо вона жива людина, яка багато настраждалася і якій зараз потрібен час на те, щоб оговтатись і адаптуватися — як до життя на волі, так і до життя у статусі відомого на весь світ політика. Втім, дещо можна сказати вже зараз. Якби для того, щоб виграти війну, подолати корупцію, забезпечити людям гідне життя, а ворогам на кілька поколінь відбити бажання нас зачіпати — якби для цього достатньо було лише відчайдушної сміливості, здорової агресивності і сили духу — можна було б вважати, що всі проблеми України вже вирішено. Але політик, як і воєначальник, окрім цих якостей, повинен володіти ще й іншими, які Надія поки що не мала змоги продемонструвати і ми просто не знаємо, наскільки вони в неї розвинені. Наприклад, їй абсолютно точно бракує досвіду спілкування з сильними світу цього, і я боюся, як би вони не почали використовувати її втемну. Поживемо – побачимо».

Записала Олена Ладнюк, ГЕНПЛАН

2016-05-27 11:32 6353