Саакашвили, Насиров, Гаврилюк и серые схемы

0
537

Глава ДФС Роман Насіров і губернатор Одещини Михайло Саакашвілі домовилися, що всі митні «сірі схеми» переїжджають в інші регіони, але «грузинська команда» дивиться крізь пальці на транзит «сірих вантажів» через свою область.

Висновок про такі домовленості між Насіровим і Саакашвілі можна зробити на підставі одного досить незначного на перший погляд факту. На Херсонській митниці в якості першого зама стажується такий собі Олександр Гаврилюк, який до цього працював начальником митного поста в Іллічівську Одеської області. Треба все-таки пояснити, що спільного між Насіровим, Саакашвілі і Гаврилюком, але це буде екскурс в історію національних особливостей функціонування митниці в Україні взагалі, і в Одеській області зокрема.

Якщо хтось думає, що життя митниці — це суцільна контрабанда, то він глибоко помиляється. Насправді, питома вага контрабанди у всьому товаропотоці, який перетинає кордон України, становить не більше 5%. При чому, в основному митники не бажають ризикувати, покриваючи контрабанду. Там, звичайно, і гроші великі, а й ризик великий, тому як за контрабандою (не кажучи вже про такі речі як зброя і наркотики) дуже уважно стежать колеги-конкуренти з СБУ і МВС, які завжди раді «закрити» митника. У той же час майже 80% всього вантажопотоку — це абсолютно легальні вантажі, митному оформленню яких, звичайно, можна створити проблеми, за вирішення яких взяти гроші. Але й гроші тут невеликі і по шапці від начальства можна отримати. Везуть, наприклад, горіхи на фабрику «Рошен» якусь, а митник починає чіплятися … Ну і справа не тільки в «Рошен» — чесний вантаж завжди більш-менш захищений законом, навіть якщо це невелика компанія. І створення йому перешкод — скандал, чого, природно, митниця не любить. Таким чином, залишаються ще 15% вантажів, яких можна умовно назвати «сірими». «Сірими» вони є, оскільки їх ввезення, оформлення та мінімізація митних витрат виробляються з використанням різних дірок у законодавстві та численних заплутаних нормативних актах, які регулюють цю сферу. Досвідчений митник завжди знайде причину зупинити «сірий» вантаж. Тому ось ця «сіра зона» і є найприбутковішою, оскільки виходить, що як би і закон не порушується, але і без прихильності митниці нічого не вийде.

Тепер повернемося в Одеську область в місто Іллічівськ, де всі основні вантажопотоки, що складаються з «білих» і «сірих» вантажів, проходять через два митних поста ПАТ ЗАЗ і ТОВ «БОНД». Обидві площадки представляють із себе територію, куди заганяються вантажі і де відбувається їх розмитнення і починається подальше проходження по Україні. Обидва підприємства борються за місце під сонцем, точніше, за право бути єдиним постом. І поперемінно вони домагаються на найвищому рівні, що митниця «закриває» конкурента. А, якщо бути точним, то митниця попросту переводить своїх співробітників на той майданчик, яка домовилася з начальством. Однак, це дещо інша історія. Справа в іншому — останні 5 років начальником митного поста, то на ЗАЗі, то на «Бонді» працював один і той же чоловік — Олександр Гаврилюк. Кажуть, що Гаврилюк просто віртуозний організатор обслуговування «сірої зони». Судячи з усього, його головною «дахом» в часи Януковича був начальник Одеської митниці Володимир Григор’єв. Той орієнтувався на найближче оточення Віктора Федоровича, а саме на Юру Єнакієвського. А останній вже вирішував, кому з одеських утримувачів «сірих схем» давати «працювати», а кому — ні. Революція фактично змела і Григор’єва, і Єнакіївського, начальників на Одеській митниці вже кілька змінилося, а от Гаврилюк залишається на своєму місці, і, судячи з усього, вже безпосередньо працює з Києвом і кількома головними одеськими гравцями на ринку «сірих вантажів». Але всю цю ідилію порушив «слон в посудній лавці» — пан Саакашвілі, який домігся призначення Марушевської в начальники Одеської митниці. І через це виникло деяке напруження і дискомфорт і в Києві, і в Іллічівську, і в грузинській команді. І ось був знайдений компроміс, як від усієї цієї непотрібної напруги позбутися.

Відразу обмовимося — ні Саакашвілі, ні Марушевська нічого не розуміють у «сірих схемах» на українській митниці. Але вони чудово знають, що такі схеми існують і працюють у них під носом, зі схвалення в Києві. Ловити за руку на цих схемах такого «професора» як Гаврилюк — це все одно, що студент спробує проекзаменувати свого викладача. Тим більше, що все це полювання може призвести до конфлікту з Насіровим. А ворогів зараз у Саакашвілі в Україні вже більше, ніж у Путіна в світі — це і Коломойський, і нардеп від БПП Олексій Гончаренко, і мер Одеси Труханов, і Яценюк з Аваковим. Крім того, Насіров як родич правої руки президента і глави НБУ Валерії Гонтарєвої, навіть для безкомпромісного Саакашвілі є дуже вже важкою мішенню. Спробуйте згадати, щоб Саакашвілі прямо критикував Насірова? Не згадаєте. Так у загальних рисах критика митниці була, але з переведенням стрілок на Яценюка.

З іншого боку, Саакашвілі розуміє, що з цими «сірими вантажами» він має репутаційні ризики — почне хтось копати і кричати, ну які-небудь громадські активісти (а їм ще й Аваков допоможе), а потім питання … хто у нас відповідає за Одеську митницю? Як хто? Саакашвілі. Ага, зрозуміло. А ми думали, він чесний. Такий поворот Міхеіла Ніколозовича, який серйозно будує політичну кар’єру в Україні, абсолютно не влаштовує. А тому було прийнято «соломонове рішення» — нехай «сірі вантажі», які прибувають в Іллічівськ, по-тихому і по-швидкому транзитом котяться з Одеської області подалі … або ближче. Наприклад, в Херсонську область. Власне, з цим і пов’язане рішення про переведення Гаврилюка в перші зами начальника Херсонської митниці, яка географічно близька до Іллічівська. «Професору митного права» Гаврилюку дадуть забрати з собою перевірених з десяток митників і все — справа в капелюсі: Саакашвілі буде спокійний, що на його митниці нічого не «крутять» і репутація його не постраждає, Насіров і одеські утримувачі «сірих схем» теж все збережуть за собою, ну і Гаврилюку добре — на вихідні додому з Херсона мотатися буде. Це ж не Київська область, куди його спочатку Насіров планував перевести.

Павел Верещагин, ФБ

2015-12-21 16:17 1442