Руслан Бортник: «Генеральну прокуратуру українські владоможці та політики продовжують розглядати лише як силовий інструмент захоплення/утримання влади та контролю економічних потоків»

0
1013

Генпрокурори. Де знайти чесного? Віктора Шокіна, швидше за все, буде звільнено. А після нього, напевно, призначать Юрія Луценка. Проте, кого б не призначали, кожний наступний буде гірше попереднього. З тієї простої причини, що «в кишені» у президента інших немає.

Як би Ви вирішили цю проблему?

Хто, як і за якими критеріями повинен обирати людину на посаду Генпрокурора?

Кого б Ви хотіли бачити на цьому місці?

Руслан Бортник, політолог, виконуючий директор Українського інституту аналізу і менеджменту політики:

«Складається враження, що ніхто і не шукає чесного Генерального прокурора. Всі 3 фігури генпрокурорів, призначених після Майдану, демонстрували нам, що прокурорів обирали за принципами «політичної доцільності», «особистісної відданості», «близькості до тіла», «керованості», «зкомпроментованості», «економічної ефективності», «системної приналежності» і так далі.

В кишені у Президента багато кандидатур, але не завжди вони відповідають вказаним «запитам». На жаль, Генеральну прокуратуру українські владоможці та політики продовжують розглядати часто лише як силовий інструмент захоплення/утримання влади та контролю економічних потоків, а не захисту прав та свобод громадян та інтересів держави. Я не вірю в прокурора-месію, наприклад, призначення іноземця – натуралізованого українця. Така людина також буде орієнтуватися на власні інтереси та інтереси лобістів власного призначення; не буде відчувати відповідальності перед країною та українцями.

Можливо, виходом з такої ситуація стала б зміна процедури призначення прокурора й наближення її до процедури призначення Голови Національного антикорупційного бюро: вільний конкурс, відсівання конкурсною комісією 30-50 кандидатів, широке суспільне обговорення їх кандидатур, висування Президентом 5-7 до Верховної Ради й рейтингове голосування у парламенті. Впевнений, що у такій ситуації «договорняка» стане менше, а кандидатура буде більш фаховою та збалансованішою. У разі запуску такої процедури, можливо, не з першої, але з 5-6-ї спроби вдасться добрати дійсно максимально незалежну, фахову й патріотичну фігуру».

Записала Алена Ладнюк, ГЕНПЛАН

2015-11-05 17:06 2152