Приватизацией электроэнергетики власть заставит народ кормить монополистов

0
453

По мнению ГО «Публічний аудит», безоговорочное повышение цены на электроэнергию, которое проводит правительство, не является экономически обоснованным. А запланированная на 2015 год приватизация отдельных энергогенерирующих мощностей только усилит монополизацию отрасли. Этот вывод сделн в исследовании «Аналіз окремих аспектів електрогенеруючого потенціалу України», опубликованном на сайте общественной организации.

Тарифи для населення не є основною проблемою галузі, — считают аналитики, — а їх підняття не є єдиним можливим засобом для зменшення видатків бюджету та збільшення його дохідної частини. Монополізація ринку електроенергії в Україні фактично вже відбулась, а остаточно буде завершена з приватизацією ПАТ «Центренерго», яка запланована на 2015 рік.

Наведені в дослідженні факти вказують на пряму залежність тарифу для населення від тих умов, які ринку сьогодні диктують монополісти у сфері теплової генерації. По завершенні приватизаційного процесу українці платитимуть за електроенергію ціну, яка буде співмірна з апетитами олігархів. Для недопущення цього необхідно розвивати державний сектор енергетичної галузі в напрямку експортних операцій.

В умовах дефіциту валютної виручки в Україні, державне підприємство-виробник, у випадку прозорого механізму роботи та контролю, не матиме можливості затримувати валютну виручку за кордоном, що позитивно вплине на здоров’я економіки країни в цілому.

За умови надання ДП НАЕК «Енергоатом» можливості виключного права експорту електроенергії до Республік Білорусь та Молдова, тільки у цьому році, при збереженні обсягів експорту 2013 року (хоча вони можуть бути збільшені) підприємство має можливість отримати додатковий дохід в розмірі 3, 164 млрд грн.

Кошти можуть бути спрямовані як на розвиток атомної генерації в Україні, з метою зменшення частки собівартості підприємств ТЕС в структурі ціни на електроенергію, так і використані для зменшення частки вартості електроенергії виробництва ДП НАЕК «Енергоатом» в структурі діючого тарифу.

Вже сьогодні необхідно розробити та реалізовувати проекти розвитку ядерної енергетики в Україні. Очевидна неминуча зупинка та консервування атомних енергоблоків у довгостроковій перспективі з однієї сторони призведе до зменшення обсягу виробництва «дешевої» електроенергії. З іншої – сьогоднішні недофінансування та відкладення вирішення цих питань на потім може створити загрозу життю та здоров’ю населення, наших дітей. Такий ризик повинен бути достатнім стимулом для втілення в життя проектів захоронення відпрацьованого ядерного палива.

Враховуючи об’єктивні причини відсутності фінансування та коштів у держави, важливо до таких проектів залучати іноземних інвесторів на паритетних умовах, оскільки вони, крім інвестицій, відкриють доступ, можливість постачання такої електроенергії на ринки Європи.

2015-07-31 10:18 828