Онисія Колесникова: «Нинішній Президент теж підпадає під люстрацію. Просто про це чомусь ніхто не говорить»

0
625

Люстрація — що це було?

Через два роки після Майдану ми спостерігаємо дивовижний результат. У керівництві правоохоронних органів залишилися ті громадяни, які цей самий Майдан всіляко придушували. А до цього протягом багатьох років старанно заробляли свої корупційні мільйони, фальсифікуючи кримінальні справи, або, навпаки, закриваючи їх, беручи участь у тортурах, вбивствах та іншому. Ці люди збереглися скрізь — у міліції, в СБУ, в прокуратурі. Багато хто з них «пройшли через АТО» і цим ніби як «спокутували свою провину». Хоча, насправді, вони так само продовжують фальсифікувати й кришувати, а скоро почнуть і вбивати. І буде нова Врадіївка і так далі.

Онисія Колесникова, активістка громадського об`єднання «С14»:

— Отже, чому, на Вашу думку, відбулося подібне?

— Тому що ті, хто забіг до владних кабінетів по тілах Небесної сотні, не ставили за мету щось змінювати. Їхньою метою було прорватися до «кормушки» і займатись тим самим, що і їх попередники. Навіщо когось люструвати, навіщо руйнувати такі дієві корупційні схеми, якщо можна з усіма домовитися і збагачуватися?

— Що неправильно зробило післямайданне суспільство?

— По-перше, неправильно проголосувало. Нинішній Президент по суті теж підпадає під люстрацію. Просто про це чомусь ніхто не говорить. А по-друге, післямайданне суспільство повернулось у звичне русло інертності. Майдан переміг, призначили вибори, все – про громадську активність можна забути. Подальша доля держави вже нікого не цікавить. Потрібно було продовжувати боротися. Звісно, всі втомилися від цього, всім хотілося повернутися до родин, до навчання, до роботи… У кожного є своє життя, це нормально. Прийти на суд по «беркутам», на суд по люстрації того чи іншого чиновника, на суд по політв’язням, підтримати якусь акцію або хоча б флешмоб у соцмережах – це не забрало б багато часу й зусиль, але підтримувало б певний градус суспільної активності. А так чиновники, менти і прокурори подивилися «ага, все всім по барабану, тут щось хоче купка одних і тих же, ми їх скоро пересаджаємо і все буде на мазі». Я кажу не про всіх, звісно. Ті люди, які були активістами до Майдану, залишаються ними і тепер. Їх ряди після Майдану дещо поповнилися новими людьми, але не дуже суттєво.

— Чи припустимий варіант «спокутування гріхів» через участь в АТО?

— Не знаю, не мені судити. Можливо. Та річ у тім, що ті, хто за документами нібито щось там «спокутував», до зони АТО близько й не наближався. От був випадок, коли «беркути» принесли на експозицію у Військовий музеї свою заяву, мовляв «Для спокутування гріхів перед Майданом просимо направити наш підрозділ у місто Ізюм Харківської області для проходження служби в АТО». Ви тільки вчитайтеся – «в місто Ізюм Харківської області», туди, де ніколи не було бойових дій! Потім від різних волонтерів надходила інформація про пограбування на блокпостах у тому ж Ізюмі. Ось так вони «спокутували» свою провину.

— Який варіант люстрації запропонували б Ви?

— Провокативне питання. У нормальній правовій державі я б запропонувала люстрацію через суд, щоб правоохоронні органи розслідували справу кожного чиновника, і судді виносили по ним правомірні рішення. А у нас розслідування злочинів проводять слідчі, прокурори та судді, які самі підпадають під люстрацію. Хтось справді вірить, що вони люструватимуть одне одного? Візьмемо навіть останній і ледь не єдиний успішний приклад люстрації – відставка Василя Паскала. Аваков, котрий, як представник «революційної влади», має бути першою зацікавленою особою в очищенні рядів МВС, «вгризся зубами» в Паскала, щоб не звільняти його. Навіть поїхав на базу «Азову» вихваляти його перед бійцями, у яких побратими сидять по тюрмах. Те, що в Паскала руки по лікоть у крові майданівців – це міністра не хвилює. А чому Паскал прийняв таке рішення – можливо, через те, що по ньому можна накопати стільки, що потім вже не випливеш. Я поки не бачу ефективних законних методів люстрації. А незаконні пропонувати не буду – не хочу поповнити ряди політв’язнів. Їх і так вистачає.

Записала Алена Ладнюк, ГЕНПЛАН

2015-11-30 21:51 3063