Объем господдержки АПК резко сократился, социально-экономическое положение на селе — ухудшилось, — УКАБ

0
499

Ассоциация «Украинский клуб аграрного бизнеса» обнародовал два заявления. В одном сказано, что объем господдержки АПК за последнее время резко сократился. В другом, что социально-экономическое положение на селе так же резко ухудшилось. Приводим оба текста с незначительными сокращениями.

Обсяги бюджетної підтримки АПК з 2008 до 2012 року поступово зростали, але з 2012 року почали скорочуватися на 21% щороку у доларовому еквіваленті. Спецрежим ПДВ сьогодні фактично став єдиною формою державної підтримки, адже якщо у 2008 році кошти, отримані аграріями від повернення внутрішнього ПДВ в загальному обсязі державної підтримки становили 50%, то в 2014 році вже сягали 91%.

Ці кошти аграрії використовували для того, щоб покрити різницю між виручкою, отриманою від реалізації сільськогосподарської продукції та затрат на її виробництво у наступному році. Протягом 2008-2014 років лише у 2010 та 2013 роках виручка покривала витрати наступного року. В інші ж роки на проведення виробничої діяльності агровиробникам доводилося додатково залучати від 0,5 до 0,7 млрд доларів. Необхідність пошуку додаткових коштів поставала не так гостро, оскільки ця нестача перекривалася внутрішнім податком на додану вартість, який повертався аграріям. Так, минулого року обсяги коштів від повернення ПДВ агровиробникам оцінювалися на рівні 1,6 млрд доларів.

Середні відсоткові ставки за кредитами протягом останніх шести років підвищилися до 16-23%. При рентабельності сільського господарства на рівні 11-27% у 2008-2014 роках залучення зовнішніх коштів є малопривабливим. Таким чином може виникати ситуація, коли, віддавши всю виручку від реалізації с/г продукції банку в якості погашення кредиту, підприємство ще й залишається винним фінустанові.

«При відміні внутрішнього ПДВ відбудеться значна тінізація агробізнесу (згідно з опитуваннями УКАБ – близько 50%), обсяги виробництва скоротяться, експорт продукції знизиться. У Державному бюджеті України на 2015 рік лише 0,5% видатків передбачено для агросектору. Попри це, галузь генерує більше десятої частини ВВП країни, працевлаштовує понад 17% працездатного населення, має найбільший попит на робочу силу серед інших галузей (26% від загальної потреби компаній) та генерує більше 35% валютних надходжень до країни від експорту. Кожен третій долар, який надходить в Україну, генерується АПК. Якби він не надходив до країни, обмінний курс наразі перебував би не на рівні 25 грн/дол., а був би значно вищим, та й про дефолт, швидше за все, ми б вже говорили у минулому часі», — підсумував керівник експертної групи УКАБ Ігор Остапчук.

З початку 2015 року заробітна плата працівників аграрного сектору підвищилася в середньому на 19% з 2386 грн до 2846 грн, проте видатки також виросли. Так, ціни на харчові продукти в країні з початку року підвищилися на 38%, на комунальні послуги – на 22%, на транспорт – на 23%. Зростає також і рівень безробіття на селі: у першому кварталі 2015 року він підвищився до 9,6%. Крім того, у деяких областях понад 60% мешканців, які не мають роботи, – жителі сільської місцевості, причому більше половини офіційно зареєстрованих безробітних у сільській місцевості – жінки. З огляду на погіршення економічної ситуації в сільській місцевості, чисельність населення у селах продовжує скорочуватися. З 2010 року кількість сільських мешканців зменшилася на 8%. У першу чергу це з пов’язано з відтоком робочої сили до міст.

Источник: Асоціація «Український клуб аграрного бізнесу»

2015-08-03 15:41 805