Любомир Шавалюк: Українці отримають різноманітність товарів і низьку їх вартість

0
973

З 1 січня набувають чинності багато законів та підзаконних нормативно-правових актів. Зокрема, внесені істотні зміни до Податкового кодексу, передбачені новації в держреєстрації бізнесу та нерухомості, скасовується мито на ввезення електромобілів, додатковий імпортний збір, починають діяти і багато інших важливих законів, а також Угода з Євросоюзом про Зону вільної торгівлі.

ЗВТ передбачає лібералізацію торгівлі України з ЄС товарами і послугами, поступову інтеграцію економіки України у внутрішній ринок ЄС. Євросоюз, у свою чергу, змінить свій тарифний план — зменшить або скасує мита. Про те, чого чекати українцям від «заходу» товарів з Європи на український ринок, ГЕНПЛАНу розповів економіст, заступник директора департаменту досліджень КУА «КІНТО» Любомир Шавалюк.

Яку вигоду отримають українські виробники, вийшовши на європейський ринок?

В принципі, українські виробники повинні отримати в довгостроковому плані, і ключова вигода – це власне ринок Євросоюзу, на якому 500 мільйонів людей живе і це споживачі з великою купівельною спроможністю. Тобто вихід на ринок – це основна вигода, але вона не так легко дається, тому що ринок насичений і для того, щоб на нього вийти, потрібно пройти багато, я би сказав, бюрократичних процедур, різних сертифікатів, різних дозволів отримати і на це потрібні гроші. А з іншого боку, потім, вийшовши на цей ринок, потрібно ще поборотися за місце на ньому.

Мабуть, це не так легко, враховуючи ще й конкурентоспроможність на міжнародному ринку?

— Ну, я думаю, що по багатьох позиціях у нас товари конкурентоспроможні і за ціною, і деякі за якістю. Тобто шанси у нас є, але ці вигоди, враховуючи перешкоди, які я назвав, вони скоріше довгострокового плану, ніж короткострокового.

Як відомо, вже з 1 січня 2016 року знижуються ввізні мита на європейські товари. Чи позначиться це на цінах товарів з Європи? Що від цього матимуть українські споживачі?

Так, українські споживачі виграють вже починаючи з першого січня, тому що через зниження ввізних мит на європейські товари, відповідно, вони подешевшають. Тобто, в принципі, ми купуватимемо дешевше. Єдине, що тут є один побічний ефект, тому що ми конкуруємо з європейськими виробниками в деяких товарних групах і, відповідно, оскільки митні бар`єри знижуються, то європейські виробники будуть жорсткіше конкурувати з нашими виробниками за наш ринок. Ну, це як побічний ефект для наших виробників. А споживачі від цього тільки виграють, тому що для споживача головні дві речі – це різноманітність товарів на полицях і низька їхня ціна. І одна, і друга річ буде забезпечена.

Передбачається оптимізація роботи митних служб і спрощення митних процедур. Як, на Ваш погляд, це вплине на роботу української митниці? Чи зменшиться корупція?

Загалом митницю не можна узагальнювати, тому що окрім країн Євросоюзу ми ще живемо з країнами не Євросоюзу. Але що стосується перетину кордону товарів з Європи в Україну і українськими товарами в Європу, то однозначно, що і виробники, які перевозять цей товар, тобто який перетинає кордон, і споживачі отримають величезний позитив у тому сенсі, що не потрібно буде платити величезні потоки за розмитнення і тому подібне. І можна буде оптимізувати склад митниці. Тобто в даному випадку Зона вільної торгівлі має один хороший, так би мовити, побічний ефект, тому що спрощення торгівлі між Україною і Євросоюзом призводить до того, що стає не потрібним жорсткий митний контроль на кордоні. А там, де менше таких бюрократичних необхідностей, там менше приводів для корупції. Ну а це означає, що собівартість всіх товарів, які перетинають кордон і в один, і в інший бік буде нижчою. Виробники і споживачі з цього скористаються, ну а чиновники і митники втратять, проте народ в цілому виграє.

Алена Ладнюк, ГЕНПЛАН

2015-12-29 15:53 1224

Ваш комментарий

Please enter your name here
Please enter your comment!