Корупційні схеми на кордоні Чернівецької ділянки та контроль над ними керівництва Держприкордонслужби в 2015-2017 рр.

0
1908

1158965_0

Про корупційні схеми на кордоні Чернівецької ділянки та контроль над ними з боку керівництва Держприкордонслужби в 2015-2017 роках (зміст публікації скорочено з погляду на те, що є багато посилань на наявні протиправні угруповання та осіб, що до них причетні).

Я офіцер, що проходив службу в різних прикордонних підрозділах і можу розповісти, як все відбувалось з приходом до влади команди Назаренка. Погодьтеся, в будь-які часи на кордоні щось заробляли. При Литвині теж була активна контрабанда. Було всяке. Заробляли, як кажуть, на хліб з маслом хто як міг. Більшість просто хотіла годувати свої сім’ї, були і ті, що непогано жирували на кордоні. Зрозуміло, щось віддавали на горище.

І тут осінь 2014 року — повне перезавантаження влади. Ми теж хотіли змін. Я пам’ятаю, як нам неодноразово крутили відео зі зверненням Назаренко на колегії до прикордонників. Тоді, спочатку аж за душу взяло: ніяких схем не буде, служіть скільки завгодно, ротації припиняються, до всіх буде повага…

Це виявилось брутальною, цинічною брехнею.

У Львів, у Західне регіональне управління замість генерала Андрусіка призначили генерала Греська. Ми вже тоді побачили, що Гресько — людина тимчасова. Відношення до нього було, як до груші для биття. Він відіграв роль керівника-прокладки, який повинен був відповісти за старе, а потім піти як неспроможний працювати по-новому. В кінці-кінців Гресько пішов на пенсію практично зі шпиталю. Замість Греська призначили Плешка. І тут ми відчули дійсно перезавантаження, тільки не в ту сторону. Швидко була проведена розстановка кадрів у загонах і в цікавих підрозділах. Ми тоді вже відчули, що без Саші Назаренка далеко не заїдеш.

Тоді я вже проходив службу в Чернівецькому прикордонному загоні. Довели правила гри: “ніхто на себе на кордоні не працює, за це буде жорстоке покарання”. 70 % від всього заробітку повинно бути передано нагору, інше розподіляйте для себе, підлеглих, інших правоохоронців. Деякі начальники підрозділів задавали питання про те, що треба на низах залишити трохи більше. Треба ж утримувати ще якось підрозділи, кордон, купувати пальне, вирішувати інші проблеми. Хто задавав питання позбулися посад одразу, а деяких просто підставили, щоб іншим було неповадно.

Потім Назаренко приблизив до себе управління внутрішньої безпеки. Вебешники стали, можна сказати, ручними. Їм була відведена роль борців за чистоту кадрів. За їх участю в основному проводилася “чистка” від непотрібних начальників загонів та підрозділів. Тоді став гуляти вислів – “відпрацьований матеріал”. Як приклад, начальників загонів міняли як рукавички. Деколи по п’ять разів на рік. Вони навіть ділянки свої не встигали побачити. Така ситуація була дуже на руку кримінальним угрупованням. Без керівника на кордоні можна робити що завгодно.

Головним ідейним реалізатором задумки Назаренка з приводу контролю над злочинними потоками на кордоні став генерал П.Цигикал – директор Департаменту оперативної діяльності ДПСУ. Він є правою рукою Назаренка в контролі за здійсненням протиправної діяльності та забезпечує безперебійне надходження коштів до АДПСУ. Поплічником Цигикала є полковник Криса – заступник Директора ДОД ДПСУ. Останній є основним контролером якості здійснення протиправних схем на кордоні по ділянці Західного та Південного регіональних управлінь.

П.Цигикал реалізував ідею у створенні оперативно-розшукових відділів типу «Р», які стали надійними помічниками у реалізації протиправних схем на Державному кордоні, давши можливість реалізовувати керівництву свої плани без відома начальників підрозділів, які, на його думку, не підуть на співпрацю. Крім того, відділи “Р” налагодили зв’язки з криміналітетом, від якого отримували чітку інформацію про те, скільки через кордон переміщено контрабанди, нелегальних мігрантів. За такою схемою контролювалися начальники загонів та підрозділів. Якщо вони “доповідали” на верх менший обсяг, їм, “кидалася пред’ява” (на злочинному жаргоні).

До таких “пред’яв” командирам підрозділів опускалися навіть начальники регіональних управлінь. Так, генерал Плешко постійно здійснював об’їзди підрозділів і проводив такі розборки на відділах “Красноїльськ”, “Порубне”, “Рава Руська”. Плешку активну допомогу в цьому надавав його “представник” — полковник В.Цяцькун.

Потім у Плешка з’явилися якісь проблеми. Кажуть, СБУ задокументувала його в корупційних схемах. Знаючи, що його можуть посадити та “обезжирити”, він попросився на пенсію. Замість Плешка в Західне регіональне управління призначили генерала Єгорова. З його приходом нічого не змінилося. Можна сказати, що обсяг всього поганого на кордоні тільки зріс. Він просто став черговим в обоймі Назаренка.

Тоді начальником Чернівецького прикордонного загону був полковник П.Лисак. За допомого Єгорова він здійснив розстановку посадових осіб підрозділів охорони кордону. Потім через довірених осіб впровадив протиправні схеми, узгодив це з усіма правоохоронними органами. Основний прибуток був налагоджений від переміщення цигарок та незаконної міграції. За один ящик цигарок, що переміщувався через кордон, Лисак визначив хабар у розмірі 80 євро (спочатку навіть хотів 90 євро з ящика, але з організаторами виник конфлікт, і Лисак погодився зменшити суму). Місце зустрічей з керівниками протиправних угрупувань Лисак визначив у ресторані «Білий дім» (с. Магала, Чернівецької області). Перебував у тісних ділових стосунках з такими особами Чернівецької області як Саша «Слон», Юрій Корпан, депутат міської ради Березовський Дмитро. Генералом П.Цигикалом, для організації і контролю корупційних схем на ділянці Чернівецького прикордонного загону було визначено наступних осіб:

1. полковник Артамонов Ю. Б. – є головним в організації протиправних схем, відігравав роль “поганого поліцейського” з метою нав`язування своїх умов представникам протиправних угруповань.

2. підполковник Балагура М. В. – працював у спайці з Артомоновим, при цьому відігравав роль “хорошого поліцейського”, довірена особа Лисака, головний контролер реалізації протиправних схем. В тому числі являвся посередником між Лисаком та представниками інших правоохоронних органів. Збирач данини від протиправних елементів. Про себе розповсюджував інформацію, що призначений на посаду за погодженням з генеральною прокуратурою для забезпечення безперебійних фінансових потоків.

3. майор Козерацький Ю. С. – виконував роль збору даних про загальні обсяги протиправної діяльності для інформування Департаменту оперативно-розшукової діяльності АДПСУ (людина полковника Криси, його очі і вуха в Чернівецькому прикордонному загоні).

За реалізацію всіх протиправних схем в межах ділянки Західного регіонального управління відповідає полковник В. Хлівнюк – заступник начальника Західного Регіонального управління ДПСУ з ОРР. Його роль – формування злочинного угруповання серед оперативного складу прикордонних загонів, контроль потоку коштів в гору.

В лютому 2016 року між персоналом Чернівецького прикордонного загону поширилася інформація з приводу зняття з посади начальника Чернівецького прикордонного загону П. Лисака, з причин наявності у представників ГПУ відносно нього та інших правоохоронців беззаперечної інформації про діяльність в Чернівецькій області стійкого злочинного угрупування, метою діяльності якого є реалізація протиправних схем на кордоні. Це стало відомо зі зв’язків генерала Цигикала в правоохоронних органах та запропоновано, за певну суму коштів, варіант вирішення питання.

В кінці лютого 2016 року в ДОД АДПСУ такими посадовими особами, як директор ДОД Цигикал та його заступник полковник Криса, за фінансової підтримки начальника Чернівецького прикордонного загону Лисака було розроблено сценарій з розкриття “рейкової” злочинної групи, який мав дві мети: відведення уваги від дійсних членів злочинного угрупування; прибирання посадових осіб нижчого рангу, які чинять перешкоди у реалізації злочинних намірів.

Начальнику Чернівецького прикордонного загону було визначено завдання для узгодження основних питань на місці та призначення осіб, яких підставлять замість основних фігурантів.

На початку березня 2016 року у м. Ворохта Івано-Франківської області відбулася негласна зустріч деяких представників правоохоронних органів Чернівецької області. В тому числі в зустрічі прийняв участь начальник обласного управління міграційної служби полковник запасу Вербицький В.М., (колишній начальник Чопського прикордонного загону, звільнений в запас після резонансних проблем). На цій зустрічі було узгоджено кандидатури посадових осіб нижчого рангу Чернівецького прикордонного загону на яких зроблять показник з розкриття злочинної групи в Чернівецькій області. Наскільки відомо цей задум вдалося реалізувати. У відношенні двох начальників ВПС “Черепківка” та “Сокиряни” порушено кримінальне провадження. Таким чином начальник Чернівецького прикордонного загону П. Лисак уникнув подальших проблем.

В грудні 2016 року, серед правоохоронних органів Чернівецької області виникнув спір відносно розподілу коштів здобутих від протиправної діяльності на кордоні. Банальною підставою спору стало приховування Лисаком від них обсягів здобутого на кордоні і не бажання ділитися. Правоохоронці як помсту, мали намір затримати Лисака на гарячому.

Ця ситуація зацікавила і керівництво Держприкордонслужби. У них теж виникла підозра в нечесності Лисака щодо розподілу “воровського общака”. Тому, в грудні 2016-січні 2017 року на ділянці Чернівецького прикордонного загону працювала оперативна група від АДПСУ і Західного Регіонального Управління. За період роботи вони зібрали інформацію про приховані від вищого керівництва АДПСУ схеми незаконного отримання коштів зі злочинної діяльності, приблизну суму коштів не заявлену ним нагору, і поїхали. Після їх від’їзду у січні 2017 року начальник Чернівецького прикордонного загону поїхав у Київ (АДПСУ), де з відсотками відшкодував заявлену суму.

Голова Держприкордонслужби Назаренко таких речей не пробачає. У березні 2017 року було прийнято рішення щодо негайного переміщення начальника Чернівецького прикордонного загону Лисака за межі Західного регіону в т.ч., щоб урятувати його від помсти правоохоронців.

Разом з тим, стало відомо, що на ділянці Чернівецької області в часи Лисака був організований і діє зараз стійкий канал переправи незаконних мігрантів, що контролює оперативно-розшуковий відділ загону. Переправу громадян Сирії здійснює група людей під сприянням угруповання «Агаларова». Їх доставляють за посвідками на постійне проживання на неіснуючі адреси в м. Київ. В м. Чернівці через свою людину в Міграційній службі, яку надав керівник цієї структури Вербицький, робляться паспорти з переклеєними фото, потім їх переправляють за кордон через пункт пропуску «Порубне» на конкретну зміну та через конкретних інспекторів. Інші категорії нелегалів переправляли з с. Остриця Герцаївського району, через ділянку ВПС «Куликівка», ВПС «Герца».

Начальник Чернівецького прикордонного загону давав вказівки начальникам відділів прикордонної служби «Шибени», «Селятин», «Фальків», «Порубне», «Герца», «Мамалига» сприяти протиправній діяльності, за що щомісячно збирав 70% коштів від усієї суми.

Також у Чернівецькому прикордонному загоні діє система відправки на Схід військовослужбовців, які не вписуються у протиправні схеми та будь-яким чином можуть перешкодити. Періодично для додаткового збору коштів з персоналу загону організовується формування списків на Східну ділянку. За виключення з таких списків начальник відділу кадрів Чернівецького прикордонного загону збирає кошти, за різними даними в середньому 500 доларів США з одного військовослужбовця. Сума відрізняється в залежності від того, на якому підрозділі проходить службу військовослужбовець. 50% зібраної суми начальник відділу кадрів передає начальнику прикордонного загону, решту 50% залишає для себе та юрисконсульта.

На даний час у Західному регіональному управлінні ДПСУ є багато однодумців, які не згодні з такою політикою керівництва. Деякі з них доведені до відчаю і готові відкрито говорити правду.

Сергій Коваленко (прізвище змінено за проханням автора)

«Генплан Таможни»