Без кримінальної відповідальності побороти контрабанду майже неможливо, — Продан

0
3776

miroslav-prodan

Боротьбу з контрабандою необхідно починати з введення кримінальної відповідальності за таку діяльність. Про це заявив в.о. Голови ДФС Мирослав Продан в ефірі програми «Подія» телеканалу «Прямий».

За словами очільника ДФС, сьогодні в Україні відповідальність за контрабанду – адміністративна. Однак на останній зустрічі з бізнесом, яку проводили Президент України і Прем’єр-міністр, бізнес вже сам ініціює питання кримінальної відповідальності за таке явище як контрабанда.

“Я переконаний, що саме з цього треба розпочинати. Без відповідальності це явище побороти або навіть його мінімізувати фактично неможливо. У нас є абсолютно зрозуміла модель, яка підготовлена на сьогодні. І у разі прийняття змін до законодавства на предмет криміналізації статті Митного кодексу за контрабанду та порушення митних правил, я переконаний, ситуація абсолютно зміниться», – підкреслив Мирослав Продан.

Другий аспектом ефективної боротьби з контрабандою, на думку очільника ДФС, є забезпечення митниці всіма необхідними засобами контролю для того, щоб мінімізувати людський фактор.

«Сьогодні багато розвинутих країн світу дійшли до розуміння «електронна митниця», де посадову особу в пункті пропуску фактично не бачиш. У нас сьогодні розроблена відповідна модель. Більше того, ми вперше під розбудовану модель отримали фінансування. І сьогодні у нас є декілька пріоритетів, за допомогою яких ми суттєво зменшимо рівень проникнення контрабанди на митну територію України», – розповів Мирослав Продан.

Серед таких пріоритетів – встановлення скануючих систем безпосередньо в пунктах пропуску на державному кордоні України, систем фото- і відеофіксації. Так, ДФС вже реконструйовано низку пунктів пропуску, які модернізовані системами фото- і відеоспостереження з виведенням їх таргетинговий центр в центральному апараті. За рахунок цього посадова особа в режимі он-лайн відслідковує всі процеси і може оперативно впливати через відео-зв’язок на співробітників, які знаходяться в пункті попуску.

Сприятиме боротьбі з контрабандою і використання GPS-замків та встановлення в пунктах пропуску вагових комплексів. Так, завдяки першим на електронній карті України відслідковується рух транспортного засобу із GPS-замком по митній території України: його зупинки, збавлення швидкості, відхилення від маршруту тощо.

За рахунок вагових комплексів можна буде визначити підміну товару чи будь-які дії з вантажем, які здійснювалися після виїзду автомобіля з пункту пропуску і до його прибуття в митницю призначення.

«Це основних чотири пріоритетних напрями. А з використанням принципу «єдиного вікна», я переконаний, за цим і буде майбутнє. Оскільки ця модель сьогодні функціонує у всіх розвинутих країнах», – наголосив очільник ДФС.

Мирослав Продан ще раз підкреслив, що саме за рахунок забезпечення митниць сучасними та ефективними технічними засобами митного контролю і переведення в режим он-лайн всіх процесів необхідно здійснювати боротьбу з контрабандою, тим потужним ресурсом, який ще знаходиться в «тіні».

За матеріалами Держдавної фіскальної служби України