Анатолій Матіос: «Амністія бійців АТО — страшна річ для держави». Частина 2

0
611

Частина 1 інтерв`ю тут

(…)

Власне, на те, що Генпрокуратуру про такі ініціативи заздалегідь треба повідомляти, і натякав Луценко…

За останні два роки закони, які пише і приймає Верховна Рада, настільки контраверсійні, м’яко кажучи, а деколи абсурдні, що їх важко виконувати. Проблематика між НАБУ і Генеральною прокуратурою в світлі цього дійсно є.

О! Нарешті ви це визнали!

Фото: 24tv.ua

Протистояння є через підслідність. За великим рахунком — так написано у законі — усі справи з часів Майдану (Євромайдану- С.К.), які стосується корупції, мають бути передані до НАБУ. Довелося вносити зміни до закону. Це тонкі юридичні моменти, які кожен юрист трактує по-своєму. Але, повірте мені, злочинів, злочинців і корупції в цій державі вистачить на НАБУ, на Нацполіцію, на СБУ, тому що ця метастаза покрила 90% держави.

«Навколо ДБР вже ведуться політичні торги»

18 травня ви брали участь у засіданні комітету з питань нацбезпеки й оборони. Ваша доповідь стосувалася системного розкрадання армії за останні 15 років й вийшла досить гучною.

(Посміхається).

Я доповідав стосовно зниження обороноздатності країни — шляхом розкрадання майна, державної зради, жахливого стану військ, який ми побачили на момент приходу (у ГПУ — С.К.). За вказівкою Яреми (колишній генпрокурор — С.К) було зареєстроване відповідне провадження.

Ми досліджуємо період діяльності всіх міністрів оборони. Українські реалії свідчать: в той час коли за армію ніби відповідали міністри, різні лобістські групи проводили на нормативному рівні рішення з тим, щоб Кабмін переводив техніку у категорію надлишкової. Все це робилося з дуже великим зиском: внутрішня компанія отримувала за безцінь придатний, притомний, сучасний вид озброєння і перепродавала його за шалені гроші — через посередництво агентських угод — в різні країни третього і другого світу.

На засіданні комітету пролунали конкретні суми: пан Єхануров реалізував війського майна на 504 мільйони гривень, пан Гриценко — на 1,3 млрд, в.о. міністра Іващенко — на майже 254 млн тощо.

Документи, надані парламентськими слідчими (членами ВСК — С.К.), не є доказом за українським законодавством. Усі дані — лише їхня суб’єктивна думка.

Але ж належні процесуальні дії проводяться вже два місяці…

(Посміхається)

Фото: 24tv.ua

Що таке два місяці, якщо вивчається 10-15-річная каденція…

Має ж бути вже якась інформація.

Сухі цифри чи статистика відчуження майна не є доказом.

На засіданні оборонного комітету прозвучали і такі дані: Кузьмуком розформована аеромобільна бригада; Володимиром Шкідченком — 15 військова частина, зенітно-ракетних військ; Гриценко — 16 оперативна аеромобільна тощо…

Ці документи кримінального провадження свідчать про те, хто приймав ці рішення. А щоб оцінити їхню не/законність, потрібно провести експертизу, бо я не є фахівцем. Необхідна ревізія ДФС (держфінінспекції — С.К.) усіх наявних документів, оскільки майна вже немає — воно продано. Але й ревізію ми зробити не можемо, оскільки через нововведення колишнього уряду Державна фінансова інспекція ліквідована. І тепер робиться тільки аудит — ревізію зробити нікому. А вона потрібна за законом, щоб провести судову експертизу.

І які ваші подальші кроки в цій справі?

Військова прокуратура розслідує провадження щодо доведення обороноздатності країни до нульового стану.

Хто за це має відповідати?

Ті, по кому будуть зібрані докази їхньої вини або бездіяльності, або умисних дій. Але це може не відбутися за однієї умови.

Якої саме?

Коли буде створене ДБР, а військова прокуратура — ліквідована. Це буде зовсім скоро.

Ви хочете очолити ДБР, так?

Я не хочу працювати в структурі, якої не буде. А військової прокуратури не буде — так написаний закон.

Ви хочете очолити ДБР?

Я подав документи. Маю таку амбіцію.

Не факт, що вас затвердять.

Звісно. Навколо ДБР вже ведуться політичні торги.

Говорячи про процесуальні дії щодо знищення обороноздатності України, ви сказали, що відповідальність за це мають понести посадові особи. Чи належать до їх числа керівники Міністерства оборони?

Фото: 24tv.ua

Є процедура прийняття управлінських, державницьких і міністерських рішень. Є відділи, департаменти й відповідальні особи, що їх (рішення — С.К.) готують. Це не може бути одна людина! Міністр у більшості випадків просто підписує документ. Якщо він не зовсім компетентний, то погоджується на усну доповідь, оскільки не має часу вивчати талмуди паперів.

Юрій Луценко свого часу за це вже поплатився (один із вироків Юрія Луценка у 2012 стосувався службової халатності при продовженні строку стеження в рамках розслідування отруєння Віктора Ющенко. За це його засудили на два роки — С.К.)

Я йому дуже по-доброму і відповідально завжди говорив: «Юрій Віталійович, ставте дату, коли підписуєте документи».

Виступаючи на оборонному комітеті щодо розпродажу військового майна, ви сказали наступне: “Це не було тупим розкраданням. Це були підготовлені, легітимізовані, проголосовані та прийняті рішення органами виконавчої влади, які готували уповноважені особи, що працювали на Росію”. Мова йде про державну зраду?

Абсолютно. Ми розслідуємо державну зраду злочинної організації Януковича, дії, спрямовані на шкоду оборонній, економічній, інформаційній сферам держави. І всі ці складові чудово простежуються. Хоча б взяти до уваги призначення міністра оборони з подвійним громадянством…

Маєте на увазі пана Саламатіна (мав українське і російське громадянство — С.К.)?

Звичайно!

А якісь нові прізвища у справі про державну зраду і підрив обороноздатності фігуруватимуть?

Я не буду гадати. Ми робимо свою роботу. Прізвища будуть озвучені, коли ми звернемося до суду.

Фото: 24tv.ua

Коли це станеться?

Одразу як закінчиться ревізія того, що ще не почалося. А ДФС (держфінінспекції для проведення ревізії — С.К.) немає. Такі реалії.

Пан Гриценко у відповідь на зазначені вище обвинувачання, назвав їх політичним переслідуванням через те, що дав військовій прокуратурі покази щодо 11 керівників, включаючи Президента України. Що скажете?

Гриценко ініціативно з’явився у військову прокуратуру і в межах кримінального провадження управління війни (у нас таке є, розслідує все, що стосується військової агресії і гібридної війни Росії проти нас) дав свідчення, починаючи з подій Криму. Надав своє особисте бачення тих чи інших процесів.

І як це пов’язано зі справою про підрив обороноздатності країни?

Жодним чином. Усе, що він розповів (у військовій прокуратурі — С.К.), — його особисте бачення.

За звинувачення, що пролунали, він обіцяв викликати вас на дуель.

Я йому відповів, що не потрібно робити замах на вимахи, сидячи в студії, де мене немає. Я очі в очі готовий відповісти: жодної підлості Гриценку не робив. Жодних звинувачень особисто йому не оголошував. Але якщо підстави для притягнення до відповідальності будуть, рука у мене не затремтить.

Звинувачення в адрес Гриценка не є політичним замовленням?

Офіційних звинувачень ще не було.

Але ж прізвище його в рамках процесуальних дій пролунало.

Там є прізвища Марчука, Єханурова, Іващенка, Шкідченка, Замани тощо.

В них не та політична вага…

Вони — генерали армії і генерал-полковники. Він — полковник. А його політична вага — “перший непрохідний”.

Фото: 24tv.ua

Про «бурштинову мафію»: «10-15 військових прокурорів не можуть зупинити те, що не в змозі побороти держава»

Поговоримо про «бурштинову мафію». Днями відбулися гучні затримання «ключових фігурантів», за вашими словами. Чи дозволить це зупинити незаконний видобуток бурштину в Україні або хоча б серйозно його обмежити?

Тут є дві складові: економічна, що стосується легалізації розробки надрів видобутку бурштину, і це питання не до нас. Є й інша складова – на цьому паразитує і паразитувала правоохоронна система в окремо взятих областях — Рівненській, Житомирській, Волинськиій. Ми розкрили пласт мафіозних утворень, які існують на території цих регіонів, але неможливо охопити неохоплюване.

Мене викликав генеральний прокурор зі словами: «Я з Рівненщини, ти знаєш що там відбувається? Я хочу вам (військовій прокуратурі — С.К.) доручити цю справу, тому що серед тамтешніх працівників СБУ шалене хабарництво. Організуйте роботу». Ми провели досить тяжкі дискусії з узгодження моментів. Але до честі міністра Авакова, він виділив максимальну кількість найкращих оперативників, більше 400 чоловік з Національної поліції. Василь Сергійович Грицак (голова СБУ — С.К.) надав усі технічні можливості для того, щоб ми отримали всі інструменти.

Так це дозволить принаймні на якийсь час припинити незаконний видобуток бурштину?

Воно вже припинено, тому що немає кому нести гроші. Українець такий: якщо з головою сільради не узгодив, голосувати не піде, бо той кричить. Але, на жаль, це ненадовго. На місці будь-якої голови дракону виростають декілька нових.

Тобто «бурштинової мафії» не позбутися?

Ми будемо робити свою роботу. Окремих 10-15 військових прокурорів не можуть зупинити те, що не в змозі побороти держава.

«Готовий схилити голову перед кожним захисником Вітчизни, але це не дає йому індульгенції»

Коли справа по Іловайську буде передана до суду?

Фото: 24tv.ua

Іловайськ — це локальна, страшенна проблема, де загинуло найбільше наших бійців за дуже короткий період часу. Але ми свідомо розширили цю справу (оскільки в нас немає військових судів, немає фахівців в цивільних судах, які б могли вивчати причинно-наслідкові зв’язки наявності боєприпасів, військ, театру бойових дій) і тепер досліджуємо період від Кримських подій до підписання Мінських угод після операції в Дебальцевому з виведення наших військ.

Ми вилучили документи, опрацьовуємо їх — всі вони секретні та свідчать про наявність резервів, моделювання планів, прийняття управлінських рішень, у тому числі, і вищим керівництвом держави. Я не фахівець з цих питань. Ми зібрали 20 найкращих експертів, які займаються вивченням документів на громадських засадах — Кабмін досі не виділив гроші, щоб за якоюсь угодою цю працю можна було оплатити.

Серед експертів присутній, зокрема, Юрій Бутусов.

Так, я запропонував йому долучитися до групи експертів, оскільки він є уособленням суспільного експертного середовища. Скільки триватиме експертиза, залежить від експертів. Я не можу їх бити, підганяти. Адже треба вивчити десятки тисяч аркушів таємних документів. Вони мають їх опрацювати і написати висновок. По закінченню експертизи, можна буде говорити про те, хто винен.

Хоча б якісь приблизні часові межі назвіть.

Ми плануємо оголосити результат десь в кінці липня — серпні. Як тільки експерти підпишуть висновок, я зроблю ще одну річ.

Розсекретите документи?

Ми не можемо їх розсекретити — це підірве державу, адже матеріали читатиме розвідка агресора. Ми зробимо інакше — рішення погоджено з генеральним прокурором. У нас є народні депутати — представники народу, котрим відкритий допуск до державної таємниці. Всі вони зможуть ознайомитися з матеріалами експертизи, побачити, чи провели ми слідство в повному обсязі, чи дослідили усі моменти, хто є винним. Вже тоді будуть прийматися якісь рішення.

Наступного ж дня все буде на фейсбуці.

Немає нічого страшнішого, ніж державна зрада і розголошення державної таємниці в період війни. Це не жарт.

Що зі справою по Дебальцево?

Ситуація така ж. Це все одна справа, прописана за декадами.

Хіба можна Іловайськ і Дебальцеве змішувати в одну справу?

Населені пункти — ні, але управлінські рішення на період війни приймалися одними й тими ж особами.

І Муженко, і Гелетей можуть понести відповідальність?

Гелетей? За що?

За Іловайськ.

Фото: 24tv.ua

Його неодноразово допитували. Він мужня людина — бігав з автоматом тоді, коли треба було щось робити.

Приймати міністерські рішення?

Міністр не приймає рішення про військові дії. Це підміна понять. Внутрішні рішення про військові дії приймає керівник АТО, потім вже його перший заступник, начальник генштабу.

Але міністр має бути в курсі.

Міністр не завжди в курсі того, що робить начальник генерального штабу.

Чи можуть перші особи держави понести відповідальність за те, що відбулося в Іловайську?

Не будемо гадати на кавовій гущі. Ви знаєте моє ставлення до розслідувань кримінальних проваджень в онлайн режимі: це — недопустимо. Я зроблю максимум для того, щоб суспільство дізналося правду. А Бутусов – це суспільний експерт, якому повірять. Доступ будуть мати і народні депутати, і добровольці, наділені правом знати державні таємниці. Нехай вони перевіряють чи не було підміни понять, чи є підстави для засудження когось.

Хочу додати, що точно знаю: масової агресії і введення російських збройних сил на територію України не було б. Реально з втратами, але ми б зробили деблокування і визволення Донецька і Луганська (мається на увазі, при відповідному наказі — С.К.). На своїй території ми — царі, і держава має для цього спроможність. Воювати проти монстра Росії, з її потенціалом, площадок до Уралу і за Уралом, з технікою, ми не можемо.

Ще одна резонансна справа – судовий процес над командиром «Айдару» «Батею». В одному з інтерв’ю він назвав своє затримання «замовленням Мельничука (Сергія Мельничука — колишнього комбата “Айдару” — С.К.), який нібито заплатив військовій прокуратурі та суду».

Я не коментую позицію людей, які перебувають під слідством. Півтора роки ми розслідуємо кримінальні провадження про вчинення тяжких і особливо тяжких злочинів в зоні АТО представниками збройних сил, зокрема підрозділу «Айдар». Дуже незначна частина «Айдару» має відношення до вчинення тяжких злочинів. Ті підозри, які були висунуті “Рубіжу” (він же Радченко) й «Баті» (він же Лихоліт) — вони майже ідентичні. І Лихоліт був арештований на підставі наданих прокурорами доказів, і Рубіж — за аналогічним складом злочину. Я готовий схилити голову перед кожним захисником Вітчизни, який проливав свою кров, але це не дає йому індульгенції.

Фото: 24tv.ua

Ставити під загрозу людське життя за 150 км від лінії розмежування тільки з метою пограбування, щоб отримати гроші, а не автомобіль для військових потреб, при цьому в пазуху жінкам ставити гранати, — це не саме позитивне військове переможне рішення.

Погоджуєтеся з оцінкою Юрія Луценка, щодо того, що не можна застосовувати закони мирного часу до подій війні?

В нас була досить серйозна, світоглядно дещо несумісна, дискусія з генеральним прокурором. Він має багато політичного досвіду, і його заява — політична. Але ми повинні виконувати нещодавно прийнятий Закон України «Про амністію». І ми будемо його виконувати.

Це амністія людей, які перебували в зоні АТО, обвинувачених або засуджених за вчинення злочинів, які не є особливо тяжкими проти життя і здоров’я. В законі йде перелік статей, за якими кримінальної відповідальності вдасться уникнути. В основному, мова йде про злочини середньої тяжкості. Це досить складна і страшна річ для держави.

Ви вважаєте амністію хибним рішенням?

Громадяни України мають виконувати державні закони. Але, на моє глибоке переконання, ця практика є досить поганою. Вона може стати підставою для подальшої амністії уже з тієї сторони.

Маєте на увазі бойовиків ДНР/ЛНР?

То громадяни України. Ми не відділили Донбас. Якщо “нашим” можна, чого не можна іншим?

Як просувається розслідування вбивства відомого волонтера Ендрю (Андрія Глущенка — члена зведеної мобільної групи, яку розстріляли в вересні 2015 року біля Щастя Луганської області — С.К.)?

Воно йде. До кримінальної відповідальності притягнуті три колишні військовослужбовці 92-ої бригади…

Зокрема, з позивним «Муравєй»…

Так. Служба безпеки виділила нам значні технічні й інші ресурси. Але знати і мати докази – дві різні речі. Не всі учасники групи (що організувала розстріл — С.К.) встановлені. Докази були знищені одразу на місці злочину.

Коли ви очікуєте закінчення розслідування?

Є процесуальні строки відносно тих, кому вже оголошені підозри. Розслідування відносно тих осіб, які не встановлені, або перебувають на неконтрольованій Україною території, може продовжуватися далі.

Фото: 24tv.ua

Ви переконані в тому, що вбивця Ендрю понесе покарання?

Троє вже притягнуті до кримінальної відповідальності. А от чи безпосередньо всі понесуть покарання, мені важко сказати. Ми знаємо, хто це зробив, але довести дуже важко. На мене вже шипить вся технічна служба СБУ, скільки ми забрали під себе для негласних слідчих розшукових дій технічні можливості служби. Допитано більше 5 тисяч осіб.

Чи співпрацюєте ви з СБУ в питаннях боротьби з контрабандою в зоні АТО і в так званій сірій зоні?

В липні минулого року рішенням керівництва АТО до складу мобільних груп були введені прокурори. Через місяць тим же рішенням штабу АТО прокурори були виведені і не здійснюють нагляд за діяльністю мобільних груп.

Негласна співпраця з СБУ в цьому напрямку є? Тому що часто вам закидають неефективність цього процесу, попри те, що ви зараз сказали.

Люди не хочуть розбиратися: є територіальні прокуратури, які наглядають за міліцією і за мобільними групами, і є військові прокурори, які розслідують військові злочини або злочини вчинені військовослужбовцями в зоні АТО, хабарництво.

З контрабандою це не пов’язано?

Там (в зоні АТО — С.К.) немає контрабанди, є незаконне перетинання лінії розмежування.

Назвати можна як завгодно.

Називати можна тільки юридичними термінами. Коліївщина в Україні – недопустима. Якщо ми втратимо залишки державності у вигляді юридичних конструкцій – держави не буде. Буде Махновщина, Кіровоградська і інші усілякі республіки. Румунські відділення, Русинські….

Запитання наостанок: як просувається справа з тепловізором (справа щодо замаху на життя Віктора Шокіна — С.К.)?

Тролите?

Так.

Замах на життя державного діяча — без огляду на прізвище — розслідується виключно СБУ. Я за СБУ не наглядаю…

Але ж саме ви сказали про спробу вбити Шокіна з використанням тепловізора через скло.

Я використовую інший тепловізор. І, по-моєму, діяльність з тим тепловізором, виявлення злочинів, розслідування і доправлення до суду найбільш ефективна. Навіть на сонці бувають плями. Я помилився.

Ви вперше це визнаєте.

В мене вперше про це публічно запитали.

Соня Кошкина

Шеф-редактор LB.ua

2016-07-14 11:57 577