Анатолій Матіос: «Амністія бійців АТО — страшна річ для держави». Частина 1

0
553

Негласне протистояння між ГПУ та новоствореними НАБУ і САП – один із головних трендів політсезону, що завершується. Щоправда, конкуренція розгортається не стільки за те, хто скільки (і яких) корупціонерів запроторить за грати, скільки навколо того, хто про це голосніше й красномовніше розповість. Рахунок наразі рівний. Щойно ГПУ викладає нові факти у справі Курченко, НАБУ тягне до суду військового прокурора Кулика, який нею займається (інтерв’ю записувалося до відновлення Кулика на посаді за рішенням суду). В НАБУ небезпідставно вказують на незаконне збагачення пана Кулика, в ГПУ лише посміхаються – ніхто за цією статтею ще не сів.

Конфронтації відомств головний військовий прокурор країни Анатолій Матіос у цьому не бачить. Мовляв, було б за що сперечатися – корупціонерів на всіх вистачить. Все ж, не в змозі заперечувати очевидне, доволі відверто розповідає про субординацію, що склалася наразі всередині силового блоку в цілому. Соратників з НАБУ та САП – з ледве чутними зверхніми нотками – називає «молодшими колегами», яким, мовляв, ще варто набути досвіду.

Разом з тим – вичерпно звітує про успіхи у справах Кацуби, вже згадуваного Курченко, інших привілейованих «об’єктів уваги»; пояснює причини непорозумінь з Сергієм Горбатюком, розмірковує щодо можливості покарати навіть тих, хто має – чинній напівпритомній коаліції у поміч – голоси в парламенті. Того таки красномовства Матіосу не займати, водночас в оцінках він доволі стриманий – відчувається досвід роботи в чиновницькій вертикалі. Наразі пан Матіос номінується на роботу в ДБР. Якщо, звісно, воно буде створене. «Працювати в неіснуючій структурі», як сам зізнається, точніше сказати – займатися профанацією, бажання не має.

Наразі представляємо читачам LB.ua повну версію програми «Лівий берег з Сонею Кошкіною», що напередодні вийшла в ефірі «24-го» телеканалу.

«Якими тільки словами не називав мене Віталій Шабунін. І що тепер, реагувати на це?»

Почнемо з резонансної справи — затримання вашого колеги пана Кулика (у зв’язку з придбанням дорогої нерухомості — С.К.). За поданням НАБУ суд виніс рішення про тимчасове відсторонення його від прокурорської діяльності. Чи вбачаєте ви в цьому якісь політичні ігри чи розслідування дійсно проводилося об’єктивно?

Я дотримуюсь закону та поважаю будь-яке рішення українського суду. Якщо фігурант кримінального провадження не згоден з рішенням (суду — С.К.), за законом мирного часу — не військового, не “трійок” НКВД — він має право його оскаржити. Наскільки я знаю, Кулик так і зробив. Далі справу розглядатиме апеляційна інстанція (інтерв’ю записувалося до відновлення Кулика на посаді за рішенням суду, — С.К.).

Як щодо політичної оцінки?

Ви ж добре знаєте, що я не можу давати політичних оцінок.

Як громадянин України, цілком можете. Наприклад, відносно протистояння ГПУ та НАБУ…

Ніякого протистояння немає. У нас так багато корупціонерів, що вистачить ще на десяток нестворених органів (з боротьби з корупцією — С.К.). Усе, що відбувається — це робочі моменти.

Скандал з квартирами, машинами та способом життя Кулика, який не відповідає його посаді, розгорівся ще в березні…

Він (Кулик — С.К.) був призваний на військову службу влітку 2014-го року, в найактивнішу фазу трагічних подій в зоні АТО. Часу розбиратися, хто яке має минуле, не було. Та й відбувалося все (затримання — С.К.) без скандалу. За зверненням народного депутата Купрія НАБУ зареєструвало провадження. За законом, вони (члени НАБУ — С.К.) мають провести розслідування. Єдине, що стаття 368 зі значком 2 («Незаконне збагачення»), за якою порушена справа, є контроверсійною. Вона ніколи не застосовувалася, по ній немає жодного судового вироку. Але й вона є знаковою, тому що суб’єктом її розгляду може бути лише особа, яка займає особливо відповідальне становище.

Фото: 24tv.ua

Тим не менш, факт затримання військового прокурора підточує репутацію Генеральної прокуратури.

Репутація Генеральної прокуратури знищується усі два роки постмайданних реалій. Довіри суспільства до неї вже давно немає.

… А уособлювати мене з ГПУ не варто, я не є її частиною. Випадком долі мене призначили головним військовим прокурором в організацію, якої не існувало. Лише тому я займаю там відповідне становище.

Чому з березня ви не давали жодних коментарів щодо ситуації з Куликом?

А чому я мав коментувати? Проблеми в публічній площині мають всі. Якими тільки словами не називав мене Віталій Шабунін. І що тепер, реагувати на це? Усе, що неможливо пояснити, я просто приймаю.

Спитаю ще раз: Кулик є заручником протистояння НАБУ та ГПУ?

Я вважаю, що Генеральна прокуратура і НАБУ діяли за законом.

Чому ж ви тоді не відсторонили Кулика від виконання обов’язків ще в березні?

Таке право має лише генеральний прокурор і верховний головнокомандувач.

Але ж ви могли порадити йому (Луценку — С.К.) це зробити (відсторонити Кулика від виконання обов’язків — С.К.)

За 2 роки ми посадили троє власних військових прокурорів за службові злочини. Наразі НАБУ розслідує ще декілька справ. А стосовно того, радив я щось чи ні генпрокурору, суспільство знати не може. Адже за обставини медійного поля відповідає прес-служба, інформаційну політику якої визначає генпрокурор. Якщо відповідного коментаря не було — такими були вказівки.

Прибічники Кулика говорять, що його затримання пов’язане із справою Курченка, якою він активно займався останнім часом.

Не знаю, хто там прибічник Кулика, суспільство розділилося. В мене з приводу цього є власна думка, проте я залишу її до рішення суду. Коли генпрокурором був призначений дієвий і рішучий Юрій Луценко, нас зібрали і дали (зокрема мені й Столярчуку) 100 днів на розслідування — пріоритетних нині — справ, пов’язаних із колишньою владою.

Я не просив після двох років млявої без/діяльності (ГПУ — С.К.) передавати до військової прокуратури економічний блок справ Курченка і Клименка. В нас лише 123 слідчих на всю територію держави, а в центральному апараті — 15. Погодитися на це завдання — на грані самогубства.

Чому ж так вийшло?


Фото: 24tv.ua

Вивчаючи матеріали провадження, ми дізналися про те, що справу Курченка, арешт Тімонькіна, Бугая, оголошення у розшук Курченка та інших осіб (що передані до військової прокуратури — С.К.) здійснював Кулик ще у 2014 році, спільно з Голомшею. Я цього не знав. А коли почав з’ясовувати, виявилося, що він (Кулик — С.К.) доповів генеральному прокурору, що абсолютно володіє ситуацією по цих справах. От і був призначений постановою генпрокурора — не моєю, зауважте, — старшим групи в епізоді Курченка.

А є ще епізод Азарова, Клименка, Арбузова та інших осіб — це величезний пласт роботи. Після призначення Кулик був відряджений із зони АТО в ГПУ, припинив виконувати обов’язки прокурора АТО, зосередившись на нових повноваженнях. Із сумною гордістю можу сказати, що в цей період були винесені топові застави в українському судочинстві: зокрема, Кошель – компаньйон Курченка — вніс 100 млн застави при затриманні, а при арешті на 2 місяці її розмір склав ще 200 млн. Розмір застави Кацуби при арешті склав 450 млн, і ми його відстояли попри політичні інтриги.

Розкажіть детальніше.

За чутками, Коломойський мав намір внести зі своїх легальних джерел заставу за Кацубу. Про це доповіли оперативні служби.

…З-за лаштунків розповім, що Антон Кіссе, який не безпідставно вивчався СБУ у частині причетності доймовірного створення Бесарабської республіки, обходив півпарламенту і збирав підписи щодо видачі Кацуби на поруки. Попередньо було зарезервовано 67 підписів.

…Були й інші моменти. Наприклад, намагання встановити контакт з усіма можливими і не можливими керівниками, які дотичні до справи Кацуби. Окрім мене — адже маю репутацію не зовсім фахової людини. Але ми добилися арештів й, на диво, виграли апеляцію (по справі Кацуби — С.К.). Хоча в кожен день затримання цих людей (колишніх чиновників Януковича — С.К.) Кулик отримав повістку від НАБУ, а генеральний прокурор мав просити (НАБУ — С.К.) про перенесення кримінальних процесуальних дій відносно нього на тиждень.

Збіг?

Я не вірю у конспірологію, але посміхнувся.

Кому ж це вигідно? Ви натякаєте на підкуп НАБУ?

Фото: 24tv.ua

Я не можу розкривати таємницю слідства. Те, що Кулик наговорив в інтерв’ю, захищаючи себе — його право. Наговорив він багато чого, і я змушений це підтвердити.

Справді, юридичним опікувачем, хедлайнером всіх схем Курченка є юридична компанія — надзвичайно потужна, фахова, впізнавана — «Арзингер». Колишній компаньйон, керуючий партнер компанії «Арзингер» — Віталій Касько (колишній замгенпрокурора — С.К.). По Віталію Каську незаконного збагачення НАБУ не знайшло. По Кулику активно розслідують. Я не вірю у збіг та й підозрювати не хочу, але й не маю жодних документальних підстав говорити, що це випадковість.

…Зрозумійте, корпоративні війни, в тому числі, які розгорілися внаслідок обшуків адвокатів (НАБУ заявило про причетність до справи Онищенка трьох адвокатів, що нібито реєстрували фіктивні фірми — С.К.), досить деталізовано регламентовані в законі. Щоб проводити слідчі дії відносно адвокатів у зв’язку зі здійсненням ними професійної діяльності, треба мати достатньо вагомі підстави. Тільки час і дієва робота покажуть, хто був правий.

Ви вбачаєте невідповідність у тому, що по Каську немає активного розслідування, в той час коли проти Кулика воно проводиться?

Я не сприймаю вибірковість. Закон рівний для всіх: і для мене, і для вас. Наскільки я розумію, генеральний прокурор і НАБУ не прийняли рішення про закриття впровадження відносно Каська, значить, не все так чисто.

Касько займається політикою, ваші слова можуть бути сприйняті як політичне переслідування.

Каська я знаю прекрасно, завжди вітаю його на день народження. Він добре оперує законодавством та так само пройшов вишкіл львівського єзуїтства.

«Весілля Кацуби у Франції обійшлося у 1,768 млн євро»

Які ще справи Луценко передав до військової прокуратури?

Тільки два блоки — по Курченко та Клименко.

В заяві Луценка говорилося про 4-5 топових чиновників часів Януковича, але, на жаль, без деталізації прізвищ…

Фото: 24tv.ua

Якщо все зробити правильно — а ми так і зробимо, потрібен лише час, бо за останні два роки його втрачено дуже багато — все буде доведено до логічного завершення. Янукович і усі то, хто втекли (з України після Майдану — С.К.), споживають те, що насмоктали з українського суспільства і бюджету. Я не вірю і знаю, що так не може бути, аби вони могли зробити це самі. Усі злочинні схеми Януковича у вигляді державної зради, створенні злочинної організації тощо почалися у 2010 році — з підписання харківських угод (з Росією — С.К.). І саме цей термін розслідує прокуратура: від харківських угод (газові угоді із РФ були укладені в квітні 2010 року — С.К.) і до 24 лютого (2014 року — С.К.), коли Янукович залишив країну. Ви, до речі, дуже гарно описали закулісся цих подій (у книзі “Майдан. Нерозказана історія” — С.К.).

Так от у цій злочинній організації ні Сухомлин (один із авторів схем Курченка — С.К.), ні тим більше Кацуба, не були вхожі до Януковича. Це “фунти” (в жаргонній лексиці так називають директорів “фірм-смітників” — С.К). Їхня діяльність обумовлена тим, що один прагнув зберегти свій тютюновий бізнес (Сухомлин — С.К.), інший — мати можливість влаштувати весілля у Франції за 1,768 млн євро (Кацуба — С.К.) та купувати дружині щодня по 2-3 кольє “Карт’є” вартістю 100 тисяч євро. Про все це йдеться у матеріалах переписки, які були вилучені при затримані Кацуби-молодшого Куликом. Він прилетів до України на два дні. Маючи такі статки, вирішив відвідати концерт Вакарчука — показати себе тусовці. При затриманні мобільний телефон вилучили. А цей “цар життя” нічого розумнішого не придумав як залишити усю переписку у своїх месенджерах за останні 3 роки.

Це може бути доказом у суді?

Це вже є доказом. Усе оглянуто і надано суду. І суд, оцінивши докази, залишив заставу в 450 млн гривень.

З ким Кацуба переписувався?

Ви всіх знаєте. Лише по весіллю у Франції спливла наступна інформація щодо витрат (на гонорари — С.К.): Лепс – 120 тис. євро, “95 квартал” — 73 тис. євро, Вєра Брежнєва — 25 тис. євро. Найбільше мені сподобалися іменні рушники за 40 тис. євро. Дуже слушне придбання під час війни, в 2015 році.

А Зеленського будете допитувати?

Про що? Чи сплатив податки? Це прерогатива фіскальної служби. Ми відправимо запит, хай пан Насіров цим займається, у нього достатньо фахових працівників. Але походження цих коштів (Кацуби — С.К.), їх використання викликають серйозні запитання.

Знаєте, пан Кацуба має колег у парламенті…

Це ситуативні попутники, яких він фінансує. Напевно з тих статків, які накралися раніше, і з того легального бізнесу, який утворився за 20 останніх років.

Фото: 24tv.ua

Але ці ситуативні попутники дають голоси, які необхідні для функціонування нинішньої парламентської більшості.

Треба визначитися: ми боремося за голоси чи за верховенство права? Я — за верховенство права, а Президент хай приймає політичні рішення.

Вам просто не дадуть довести справу до кінця.

Ви серйозно?

Абсолютно.

Провадження по Кацубі ми розслідуємо фактично місяць, і вже арештовано 4 “топи” (топ-чиновники — С.К.). Будуть й інші.

Ви переконані, що буде політична воля надати вам можливість довести справу до кінця? А як же нестача голосів для коаліції?

Щось ми розмовляємо, як в українських реаліях, – сліпий з глухим. Це мій обов’язок — довести справу до логічного процесуального завершення. Оголошено підозру, значить повинен бути обвинувачувальний акт. У них (у обвинувачених — С.К.) є право — за українським законом — піти на співпрацю зі слідством. Це було озвучено пану Кацубі-старшому особисто генеральним прокурором.

Кому з двох старших? (У Олександра Кацуби — колишнього голови “Нафтогазу” — є, окрім батька Володимира Кацуби (народний депутат, група “Відродження”), старший брат Сергій — народний депутат 7-го скликання — С.К.).

Батькові. Брат за кордоном — в нього є для цього підстави.

Його теж буде затримано, якщо повернеться в Україну?

Є оперативні слідчі комбінації, є спонукання нашими партнерами і колегами.

Тобто “Океану Ельзи” треба дати ще один концерт — щоб тепер старший брат Кацуби приїхав в Україну?

Фото: 24tv.ua

Ні, він (Сергій Кацуба — С.К.) більш прагматичний і був головним генератором всіх ідей з розкрадання бюджету «Нафтогазу» за різними схемами: газовими, нафтовими, бензиновими й буровими вишками тощо.

У вас є оперативні комбінації на випадок повернення Сергія Кацуби до України?

Український закон дозволяє укласти угоду з підозрюваним, якщо він визнає провину. За співпрацю зі слідством можна закрити кримінальну справу у суді шляхом укладення — ще на стадії слідства — угоди про визнання винуватості. Визнає вину, дає свідчення, відшкодовує збитки — залишається на волі.

Питання стосувалося брата Кацуби. Проти нього є процесуальні дії?

Вони є і будуть рухатися з тією чи іншою динамікою, незалежно від мого знаходження на посаді. Після відсторонення Кулика, у справу довелося вводити іншого прокурора, дівчину. Вона 3 доби провела на роботі, вивчаючи 700 томів для того, щоб володіти матеріалами справи, оскільки адвокатське середовище і коло адвокатів, які захищають Кацубу, це не хлопчики — дуже фахові люди.

«Для нас (ГПУ), НАБУ — молоді колеги»

Чи є у вас конфлікт із паном Горбатюком?

Конфлікту (із Горбатюком — С.К.) у мене не може бути. Єдине що: після винесення постанови щодо передачі справи Клименка й Курченка до нас (до військової прокуратури — С.К.), Горбатюк 12 днів її не виконував — не хотів.

Конкуренція за результативні справи?

Та які ж вони результативні в світлі останніх двох років? Це величезний пласт роботи. Але у нас інший підхід до слідства.

Чим тоді пояснити небажання Горбатюка передавати матеріали?

Запитайте в нього.

Хочу почути вашу версію.

Я не знаю, чому. Може, йому не вистачало мужності. Він же так і не зміг спрямувати якісь підозри до суду або оголосити підозру і піти на арешт.

Визнайте, що протистояння з НАБУ все ж таки є. Зацитую ваше недавнє висловлювання: “Ми робимо усе, щоб допомогти нашим молодим колегам (з НАБУ — С.К.), які поки що лише з теорії знають ази розшукової та слідчої роботи”. Тонкий натяк на непрофесійність…

Фото: 24tv.ua

Всі ми — люди. Вчимося ходити – падаємо, набиваємо шишки. Дитина не може одразу стати космонавтом. Тому шість місяців реальної роботи людей з юридичною освітою, але без достатньої оперативно-агентурної підготовки, слідчої роботи, ще не роблять їх професіоналами. Для нас (ГПУ — С.К.) вони (НАБУ — С.К.) — молоді колеги. Але роботи вистачить навсіх. Держава потребує очищення струпів, а НАБУ і САП (Спеціалізована антикорупційна прокуратура — С.К.) — це асинізаторисуспільства у хорошому сенсі.

Прозоро натякаєте на те, що робота у вас виходить краще.

За цифрами — так і є. Поки що. Я буду страшенно радий, якщо вони (НАБУ та САП — С.К.) зможуть привести цю державу з усіма її корупціогенними факторами до тями.

А чи не є це банальним змаганням за те, хто посадить чиновників часів Януковича та фігурантів його корупційних схем? Адже люди вже 2,5 роки чекають на швидкі та якісні результати.

НАБУ когось з колишньої влади посадило? Конкуренції в державі, де рівень корупції сягає 70-80% в бюджетоутворюючих сферах, бути не може.

Наведу приклад ваших «непорозумінь». Нещодавно на брифінгу пан Луценко зізнався: інформація прозняття недоторканності з Онищенка застала його у літаку зі Львівщини — саме в час, коли пани Ситникта пан Холодницький проводили прес-конференцію в Києві…

В мене з цього приводу власна думка. НАБУ і САП досить плідноспівпрацюють з міжнародними колегами і партнерами, як зі спецслужб, так іантикорупційних органів. Вони добре виштудіювали іноземні кейси щодо того, як повинно проводитися розслідування та й медійну складову тощо. Але розслідування не проводиться у медійній площині. Перед фактом нікого не ставлять (в даному випадку мається на увазі ГПУ — С.К.), це досить серйозні речі. Їм (Ситнику та Холодницькому — С.К.) просто хотілося показати, що вони, нарешті, щось зробили.

Власне, нате, що Генпрокуратуру про такі ініціативи заздалегідь треба повідомляти, і натякав Луценко…

За останні два роки закони, які пише і приймає Верховна Рада, настільки контраверсійні, м’яко кажучи, а деколи абсурдні, що їх важко виконувати. Проблематика між НАБУ і Генеральною прокуратурою в світлі цього дійсно є.

Продовження інтерв`ю (Частина 2) тут

2016-07-14 11:50 865